ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 22-26

Ο Ολυμπιακός έδειξε ότι είναι το αφεντικό στο χάντμπολ, καθώς στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών, δεν είχε πρόβλημα να περάσει νικητής από την Νεάπολη καθώς επικράτησε με 26-22 του ΠΑΟΚ!
Ήταν ένα παιχνίδι με αρκετές διακυμάνσεις του σκορ αλλά και τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος στην πιο μεγάλη διάρκειά του. Τελικώς οι Πειραιώτες πήραν το ματς με 26-22, έχοντας πιο μεγάλη αποτελεσματικότητα στην επίθεση.
Ο Ολυμπιακός έκανε το «7 στα7» και συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της Handball Premier. Αμυντικά ήταν πιο καλός από τον αντίπαλό του και με τους Μάλιο και Λιάπη να σκοράρουν σχεδόν από όλες τις θέσεις πήρε μια ακόμα νίκη και έτσι διατήρησε το αήττητο που τρέχει στο φετινό πρωτάθλημα.
Ο Ολυμπιακός στόχευε στην 5η νίκη επί των επί των Θεσσαλονικέων φέτος, σε όλα τα σπορ του Ερασιτέχνη, την οποία και πέτυχε. Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός μετρούσε τέσσερις νίκες (σε πόλο Ανδρών, βόλεϊ Ανδρών, βόλεϊ Γυναικών και μπάσκετ Γυναικών) και τώρα έκανε το 5-0 με τη νίκη στο χάντμπολ Ανδρών.
Διαχειρίστηκε το σκορ και έφτασε στη νίκη ο Ολυμπιακός
Το πρώτο πεντάλεπτο συμπληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 2-1, με τον Λιάπη να ανοίγει το σκορ στον αιφνιδιασμό (0:58) και τον Τζηρά να δίνει ξανά το προβάδισμα στα 4:15, απαντώντας στην προσωρινή ισοφάριση του ΠΑΟΚ με τον Κεσίδη (2:43). Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τα 9:31, όταν ο Τζηράς πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Σανίκη και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα αύξησε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο +2. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 9-11 το οποίο διαμορφώθηκε από το γκολ του Μαστορογιάννη στην εκπνοή.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ του Ανδρέα Αραπακόπουλου, για το 9-12 ενώ ο Λιάπης επανέφερε τη διαφορά του +4 πετυχαίνοντας το 9-13 (33:55). Στο τέρμα του Κωστακίδη που ακολούθησε «απάντησε» άμεσα ο Λέμος για το 10-14 που διατήρησε το προβάδισμα των τεσσάρων γκολ υπέρ του Ολυμπιακού (35:49) ενώ ο Μάλλιος με το έκτο προσωπικό του τέρμα ανέβασε για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο +5 για το 10-15 στα 37:20.
Με τη συμπλήρωση των 40 λεπτών ο Γρηγόρης Σανίκης πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +6 για το 10-16 με το σερί του Ολυμπιακού να φτάνει στο 3-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-16 μέχρι το 45’ με τα γκολ των Παλάσκα, Κωστακίδη και Κεσίδη για να βάλει τέλος στο σερί τους ο Λέμος που διαμόρφωσε το 13-17 και ενώ προηγουμένως είχε αστοχήσει σε πέναλτι ο Τζηράς (για να γράψει το (12-17). Ο Κωστακίδης μείωσε εκ νέου για λογαριασμό του ΠΑΟΚ σε 14-17 με τον Σανίκη να γράφει το 14-18 (47:19) με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο γκολ του Μαστορογιάννη (15-18) απάντησε αυτή τη φορά ο Λέμος που πήρε ένα ακόμα ριμπάουντ και με εξαιρετικό τελείωμα διαμόρφωσε το 15-19 (49:19) ενώ ο Νικόλας Λιάπης αύξησε εκ νέου στα πέντε γκολ το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό γράφοντας το 15-20 στη συμπλήρωση των 50 λεπτών.
Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κωστακίδη όμως και πάλι ο Λέμος έδωσε το λύση σημειώνοντας το 16-21, 8 περίπου λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Στα λεπτά που απέμειναν οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το υπέρ τους προβάδισμα και δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να μειώσουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς. Δυο περίπου λεπτά πριν το φινάλε ο Μάλλιος με εξαιρετική ατομική προσπάθεια έγραψε το 21-25 και ο Λέμος στην εκπνοή το τελικό 22-26 χάρις στο οποίο ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το Κλειστό της Νεάπολης και πλέον στρέφει την προσοχή του στα σπουδαία ματς με τη Μέλσουνγκεν.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 4-5, 5-9, 7-10, 9-11 ( ημίχρονο ), 10-13, 10-16, 13-16, 15-19, 19-23, 22-26

ΠΑΟΚ (Αλέξης Παπαβασίλης): Κωστακίδης 7, Παλάσκας 4, Μπαλτατζής, Παπαβασίλης 1, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Τσαναξίδης, Ελευθεριάδης, Μαστορογιάννης 3, Λοΐζος, Κυπραίος 1, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς, Κεσίδης 3.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπουγκούνοβιτς, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Μούγιτς, Μάλλιος 7, Σανίκης 2, Λέμος 7, Μπάγιος, Κανδύλας, Τερλέτσκι, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Λιάπης 4, Δεληχρήστος.