Μεγάλη νίκη επί της Πυλαίας η Δράμα

Σπουδαία νίκη με 30-26 επι του ΑΕΣΧ Πυλαίας πανηγύρισε η Δράμα για την 4η αγωνιστική της Handball Premier.

Πριν από το ματς είχε ανακοινωθεί από την ομάδα της Δράμας ότι θα υπήρχε ένα κουτί με σκοπό να βοηθήσει τον μικρό Παναγιώτη-Ραφαήλ. Η ανταπόκριση όλων όσων βρέθηκαν στο γήπεδο ήταν μεγάλη. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο γήπεδο παρεβρέθηκαν περίπου 800 άτομα, κάτι πολύ όμορφο για το άθλημα.

Θυμηθείτε εδώ τη διακύμανση του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους ωστόσο να βρίσκουν περισσότερες λύσεις επιθετικά και να παίρνει μια διαφορά. Αντάμοβιτς, Ντράκσιτς και Τουνγκελίδης έδωσαν πνοή στη Δράμα επιθετικά. Μάλιστα, στο 10ο λεπτο η διαφορά είχε φτάσει και να 5 τέρματα (8-3). Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Δράμα να προηγείται με 1 γκολ (13-12).

Στο δεύτερο μέρος, οι ομάδες πήγαιναν ουσιαστικά χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 50ο λεπτό του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 25-24. Οι γηπεδούχοι όμως έχοντας και τη συμπαράσταση του κόσμου τους που τους έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ώθηση και έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο βρίσκοντας γκολ. Με ένα σερί 6-1 πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη και τους πολύτιμους 2 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες θα έχουν την ευκαιρία να ξεκουραστούν και να δουλέψουν καθώς τώρα υπάρχει διακοπή για τις Εθνικές ομάδες.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 39-26

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 6-3, 8-6, 9-7, 11-9, 13-12 (ημχ.) 16-5, 19-17, 20-20, 24-24, 27-25, 30-26

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Γουργούμης 2, Χαϊτίδης 5, Γουργούμης, Παπάζογλου, Σίνα, Καφαντάρης, Τουνγκελίδης 5, Παγωνίδης, Ντράκσιτς 7, Αντάμοβιτς 5, Κοβογλανίδης 2, Τσιτσίγκος 2, Κοτζαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης 1, Θωμίδης 1, Φραγκουλής.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Παναγιώτης Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ορφανουδάκης, Καραπαναγιωτίδης, Κουκμίσης Ν. 9, Κουκμίσης Κ., Ανθομελίδης 1, Ζαφείρης 1, Τριανταφυλλίδης 1, Μέτσης 1, Ανανιάδης 1, Αντωνιάδης 1, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου 4, Ψωμανθιανός, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 6.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 2/2-8/9