Ολυμπιακός-ΑΕΚ 23-15: Πρώτο βήμα τίτλου για τους Πειραιώτες!

Ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/ Όμιλος Ξυνή κέρδισε με 23-15 την ΑΕΚ και έφτασε στο 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος πραγματοποίησε το απόγευμα της Παρασκευής στο "Μελίνα Μερκούρη" ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/ Όμιλος Ξυνή κερδίζοντας με 23-15 την ΑΕΚ στον 1ο τελικό της σειράς.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη σ' όλο το παιχνίδι κράτησε την έδρα της. Η ΑΕΚ από την άλλη θα παλέψει την Τρίτη (19:00) στο ΟΑΚΑ για να φέρει τη σειρά στα ίσα στην δική της έδρα.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σπουδαία άμυνα και κράτησε την ΑΕΚ στα 15 γκολ σ' όλο τον αγώνα.

Το σπουδαίο παιχνίδι

Στο 1ο ημίχρονο του αγώνα η ΑΕΚ άντεξε για λίγα λεπτά στην αρχή αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στις επιθέσεις του Ολυμπιακού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 αλλά η ΑΕΚ με ένα σερί 3-0 και με τον Γιάκομπσεν να σκοράρει δις έφτασε στο 2-3 με πέναλτι. Ο Ολυμπιακός "έτρεξε" ένα σερί 4-0 και κάνει το 6-3 και στη συνέχεια με τον Σανίκη στο 7-4. Ο Κανδύλας αυξάνει τη διαφορά στο +4 (8-4) με τον Κανδύλα και ο Λέμος στο +5 (9-4).

Ο Αλέξης Αλβανός μειώνει σε 9-5 αλλά ο Λιάπης "γράφει" το 10-5. Η ΑΕΚ μειώνει σε 10-6 και ο Ραντούλοβιτς αποκρούει στη συνέχεια το πέναλτι του Τζηρά.

Ο Τζηράς όμως παίρνει το αίμα του πίσω και στην κόντρα "γράφει" το 11-6 (χωρίς τέρμα η ΑΕΚ) και απλά στο φινάλε ο Μπούφαλο διαμορφώνει το 12-6 που είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Ανέβασε στροφές στο 2ο μέρος

Στο 2ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/ Όμιλος Ξυνή αρχίζει με γκολ του Σανίκη, ο Παλεβίτσιους μειώνει σε 13-7 με πέναλτι αλλά ο Τσίλης κάνει το 14-7. Ο Μπάγιος μειώνει σε 14-8 και εν συνεχεία ο Παλεβίτσιους με πέναλτι κάνει το 15-9.

Στο 39' ο Δομπρής θα έρθει στα χέρια με τον Τσίλη και οι διαιτητές μετά από τη χρήση του VAR δίνου δίλεπτη σε ΑΕΚ (Μυλωνάς) και Ολυμπιακό (Τσίλης) και πέναλτι για τον Ολυμπιακό.

Ο Τζηράς εκτελεί και "γράφει" το 16-9 πριν μειώσει σε 16-10 στο 40.10 ο Αλβανός. Ο Τζηράς όμως με το 4ο του γκολ στο 42.27 ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (17-10).

Ο Μπούφαλο σκοράρει για το 18-10 και ο Μπάγιος στην επόμενη επίθεση μειώνει σε 18-11.

Ο Τζηράς με πέναλτι λίγο πριν φτάσουμε στο 49' κάνει το 19-12 και ο Τσίλης στην κόντρα το 20-12. Στην κόντρα ο Μπάγιος πετυχαίνει το 3ο του γκολ (20-13) και ο Βραζάλιτσα μειώνει σε 20-14.

Η ΑΕΚ με τον Ζαμπούνη φτάνει στο 3-0 (20-15 στο 53.10) αλλά αμέσως ο Ρέινα κάνει το 21-15. Ο Άρστις αποκρούει το πέναλτι του Παλεβίτσιους και ο Κρητικός κερδίζει τον Ραντούλοβιτς για το 22-15 στο 26.00.

Ο Κροάτης Μπούφαλο διαμόρφωσε στο φινάλε το 23-15.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΚ 23-15

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-2, 5-3, 7-4, 10-6, 12-6 (ημχ.), 13-7, 16-9, 18-11, 20-12, 21-15, 23-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 4, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης 2, Τσίλης 3.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Νταρσουλάντ, Ροζαβόλγκι, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα 2.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 8-6, Πέναλτι: 2/3-3/4