TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • UEFA CHAMPIONS LEAGUE
  • GREECE CUP
ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE

Πρωταθλητής Ελλάδος στους Εφήβους ο Ολυμπιακός (vid)

Πρωταθλητής Ελλάδος στους Εφήβους ο Ολυμπιακός (vid)

Πρωταθλητής Ελλάδος στους Εφήβους ο Ολυμπιακός (vid)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 22-20 τον Φοίβο στη Βέροια και στέφτηκε Πρωταθλητής Ελλάδος στους Εφήβους.

Το πρώτο Πρωτάθλημα Ελλάδος χάντμπολ στην ιστορία του στους Εφήβους κατέκτησε το μεσημέρι της Κυριακής στη Βέροια ο Ολυμπιακός. 

Η ομάδα του Πειραιά κέρδισε με 22-20 τον Φοίβο Συκεών στο τελευταίο παιχνίδι του Final-8 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. 

Ο Ολυμπιακός κέρδισε την κούπα αήττητος με 5 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 5-6, 6-7, 7-9, 10-10 (ημχ.),11-13, 15-14, 15-14, 17-16, 18-18, 22-20.
Ολυμπιακός ΣΦΠ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Παπαντώνης , Μαραμάθας 1, Τερλέτσκι, Τραπεζάρης, Λιάπης 2, Χατζηζαφειρίου, Μάνθος 3, Ζαφειράκης, Καραμπουριώτης, Δεληχρήστος, Μάινας 2, Παππάς 6, Τσανινός 2, Λόλας 6, Σιδηρόπουλος.
Φοίβος Συκεών (Τσολάκος): Μήγγας 1, Καρακεχαγιάς 2, Παντελίδης, Μεγγίδης, Αθανασιάδης 3, Μαρκατάτος 2, Μπόσκος 7, Μαργαρίτης, Γιαγκούλας, Σιγγιρίδης 4, Γρηγοριάδης 1, Γιαγκούλας, Παπαμάρκος, Κομίτης, Καραογλανίδης, Τσαχουρίδης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Φωτακίδης, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/4-0/1

Τo πανόραμα της διοργάνωσης
Α φάση 
Πέμπτη 21/3
Προοδευτική – ΧΑΝΘ 23-32
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Πυλαία 24-23
Φίλιππος Βέροιας – Διομήδης Άργους 20-23
Φοίβος – ΑΕΚ 29-31

Παρασκευή 22/3
Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΧΑΝΘ 33-20
Προοδευτική – Πυλαία 15-40
Φοίβος – Διομήδης 29-22
Φίλιππος – ΑΕΚ 25-24
Ολυμπιακός ΣΦΠ – Προοδευτική 25-15
Πυλαία – ΧΑΝΘ 26-23
Φοίβος – Φίλιππος 24-22
ΑΕΚ – Διομήδης 25-26

Οι βαθμολογίες των ομίλων
Α’ όμιλος: Ολυμπιακός 6, ΑΕΣΧ Πυλαίας 4, ΧΑΝΘ 2, Προοδευτική Αγρινίου 0.
Β’ όμιλος: Φοίβος Συκεών 4, Διομήδης Άργους 4, Φίλιππος Βέροιας 2, ΑΕΚ 2.

Β’ φάση
Σάββατο 23/3 (Φιλίππειο)
ΧΑΝΘ-ΑΕΚ 34-31
Προοδευτική Αγρινίου-Φίλιππος Βέροιας 7-28
Ολυμπιακός-Διομήδης Άργους 26-17
Πυλαία-Φοίβος Συκεών 24-25

Κυριακή 24/3 (Φιλίππειο)
Προοδευτική Αγρινίου-ΑΕΚ 16-23
ΧΑΝΘ-Φίλιππος Βέροιας 24-26
Πυλαία-Διομήδης Άργους 22-24
Ολυμπιακός-Φοίβος Συκεών 22-20

Οι βαθμολογίες
Όμιλος 1-4: Ολυμπιακός 6, Φοίβος 4, Διομήδης 2, Πυλαία 0
Όμιλος 5-8: Φίλιππος 6, ΧΑΝΘ 4,  ΑΕΚ 2, Προοδευτική 0

H τελική κατάταξη
1. Ολυμπιακός ΣΦΠ
2 Φοίβος Συκεών
3. Διομήδης Άργους
4. ΑΕΣΧ Πυλαίας
5. Φίλιππος Βέροιας
6. ΧΑΝΘ
7. ΑΕΚ
8. Προοδευτική Αγρινίου

Best of internet