Ζωντανή παρά την ήττα στη Ρωσία η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 25-21 στον 1ο προημιτελικό από την Ντιναμό Βίκτορ στη Ρωσία αλλά μένει ζωνταντή στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Την ήττα με 25-21 από την Ντιναμό Βίκτορ στον 1ο προημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ γνώρισε η ΑΕΚ το απόγευμα του Σαββάτου (23.3) στη Ρωσία.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού παρά την ήττα έδειξε πως δεν έχει να ζηλέψει κάτι από τους Ρώσους και είναι στο χέρι της η πρόκριση μέσα από τον 2ο αγώνα που θα διεξαχθεί στις 30/3 στο ΟΑΚΑ.

H AEK λίγα λεπτά πριν από το φινάλε ήταν στο -1 (22-21) με σερί 3-0 (22-18) αλλά δεν κατέφερε να το εκμεταλλευτεί και να μειώσει την τελική διαφοά ή να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα. Η ελληνική ομάδα είχε προηγηθεί με 11-13 αλλά το ημίχρονο 13-13.

ΝΤΙΝΑΜΟ (Κλένοφ): Ζαμπολότφσκι, Κριβένκο 8, Μαζούροφ 5, Νεκράσοφ 2, Μακάροφ, Ιλτίνσκι, Μορόζοφ, Χαριτόνοφ 1, Κασάτκιν 2, Τσόκολ, Οτρέζοφ 3, Πασένοφ 2, Γκρότσκι, Βολκόφ 2, Πισενίσνι, Βρατσέβιτς.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαϊδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα.

Διαιτητές: Καλουτζέροβιτς- Βούγιασιτς (Μαυροβούνιο), Παρατηρητής: Κοτ (Λευκορωσία)

Δίλεπτα:0-5, Πέναλτι: 3/4-0/1