Ο ΠΑΟΚ με πέναλτι στο φινάλε κέρδισε με 25-24 τον Αερωπό

Πέρασε κερδίζοντας με 25-24 τον Αερωπό και από την Έδεσσα ο ΠΑΟΚ. Ένσταση από τον Αερωπό.

Με πέναλτι σε νεκρό χρόνο του αγώνα ο ΠΑΟΚ κέρδισε για την 17η ημέρα της Handball Premier με 25-24 στην Έδεσσα τον Αερωπό και διατηρήθηκε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 22-20 στο 55΄αλλά ο Αερωπός έπαιξε σπουδαία και έφτασε το παιχνίδι στο 24-24 και λίγο έλειψε να πάρει βαθμό!

Σύμφωνα με την ενημέρωση του ΠΑΟΚ δεν επετράπη η είσοδος στο γυμναστήριο στους φίλους του ΠΑΟΚ και έτσι όλοι περίμεναν εκτός αυτού για να τελειώσει ο αγώνας και να αποθεώσουν την ομάδα.

Το ...τρίτο ημίχρονο του αγώνα είχε μεγάλη διάρκεια και ένταση καθώς όπως τονίζεται στην ένσταση του Αερωπού η ομάδα των Θεσσαλονικιών δεν εκτέλεσε σωστά στη ρίψη και ως εκ τούτου δεν θα έπρεπε να καταλογιστεί η κόκκινη κάρτα στον Κυριακού.

Σχετικά με τη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν σίγουροι στο γήπεδο και κατάφεραν να μείνουν μπροστά σε όλο το πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα γκολ διαφορά (12-11). Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι δύο ομάδες έμειναν μαζί στο σκορ μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Τελικά μετά από πέναλτι που δόθηκε στους φιλοξενούμενους, ο ΠΑΟΚ, πήρε τη νίκη με σκορ 24-25.

Πρώτος σκόρερ για τους Εδεσσαίους ήταν ο Δημάκης με 6 γκολ ενώ για τον ΠΑΟΚ κορυφαίος ήταν ο Καραγκιοζόπουλος με 8 γκολ.

ΑΕΡΩΠΟΣ – ΠΑΟΚ 24-25

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-4, 8-5, 10-8, 12-11 (ημχ) 14-13, 16-16, 17-17, 18-19, 20-22, 24-25

Αερωπός (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυρόπουλος 3, Μαυροδουλάκης, Τζουβάρας Φ., Κράλλης 5, Μησιρλίδης, Θεοδωρόπουλος, Ξενίδης, Δημάκης 6, Πέρρος, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 4, Κυριακού 4, Αρβανιτίδης.

ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 2, Παλάσκας, Καραγκιοζόπουλος 8, Κοκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 3, Νικολαΐδης, Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστρογιάννης 4, Elozievwa, Κυπραίος 2, Δέλιος, Γιόσμου 2, Γιαννακίδης.

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 1/2 – 8/8, Κόκκινη: 60’Κυριακού.

Διπλό της ΧΑΝΘ στις Συκιές

Σ' άλλο παιχνίδι της 17ης ημέρας η ΧΑΝΘ κέρδισε εκτός έδρας στις Συκιές με 30-26 τον Φοίβο.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 4-8, 7-10, 11-13, 15-13 (ημχ), 17-17, 19-20, 20-22, 21-24, 23-26, 26-30.

Φοίβος (Τσολάκος): Τσιντίδης 6, Μανωλούδης 2, Παπαγεωργίου, Ζέλιτς 4, Δεληζάνος, Πατραμάνης, Δέσπος 3, Πάτσιας, Μέτσης 2, Γιαγκούλας, Μπόσκος 6, Γρηγοριάδης, Μαρκατάτος, Αθανασιάδης, Μήγγας 2, Σιγγιρίδης.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας, Τσιρογιάννης 3, Σαρηγιαννίδης 3, Τσαγκαράκης, Τζίνεβης 2, Βασιάδης 4, Ιωαννίδης, Στίγγας, Βαρδάκας 6, Παπαβασίλης 7, Μηλόπουλος, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Μπαϊρλής 5, Αρβανιτίδης, Γιαννακόπουλος.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 2/4 – 2/2.