Ολοκληρώθηκε η Α' φάση του Κυπέλλου

Ολοκληρώθηκε η Α' φάση του Κυπέλλου

Ολοκληρώθηκε η Α' φάση του Κυπέλλου

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας και ο Φαίακας Κέρκυρας οι δυο τελευταίες ομάδες που προκρίθηκαν στην Β' φάση. 

Ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας και ο Φαίακας Κέρκυρας είναι οι δυο ομάδες που εξασφάλισαν την Κυριακή (2/12) τα τελευταία εισιτήρια για την Β' φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Χάντμπολ Ανδρών. 

Η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας κέρδισε με 24-23 τη ΧΑΝΘ ενώ ο Φαίακας επικράτησε στην Κέρκυρα με 32-22 του Απόλλων Καλαμαριάς.

Τα στατιστικά των αγώνων της Κυριακής (2/12): 

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ- ΧΑΝΘ 24-23

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-4, 3-5, 3-8, 5-8, 8-9 (ημχ.), 10-11, 13-12, 15-14, 18-18, 21-19, 21-21 (κ.α.), 23-22, 24-23

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μαντζόπουλος): Τσακνής, Αργυράκης 1, Γκέρτσος 1, Μπούτος, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος 7, Μπιτόπουλος, Γκουλές 5,  Αντωνιάδης, Σιάτρας, Λεωνίδας 1, Χελιώτης 3, Μαυροφρύδης 1, Καπετάνιος, Μπουλούμπασης 4.

ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μπόλας 3, Τσιρογιάννης, Δινάλης, Σαρηγιαννίδης 1, Τσαγκαράκης, Τζίνεβης 4, Ιωαννίδης, Κεσίδης 1, Βαρδάκας 3, Αγαθόνικος 3, Παπαβασίλης 7, Κύρτσιος, Μουρατίδης, Ρίζος 1, Αρβανιτίδης, Γιαννακόπουλος.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Κόκκινες: 35:50 Κεσίδης, 59:51 Λεωνίδας, Δίλεπτα: 7-4, Πέναλτι: 0/6-2/3

ΦΑΙΑΚΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 32-22 

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 7-5, 10-5, 13-6, 16-7 (ημχ), 18-11, 20-13, 23-15, 26-17, 29-20, 32-22.

ΦΑΙΑΚΑΣ(Κακαρούγκα): Κορακιανίτης 6, Μαντζουρογιάννης 2, Σουλάνης 6, Νάστος 1, Κουλούρης, Πάλλας 2, Αλαμάνος 1, Τζούκας, Δόικας 4, Δελλής 6, Ριγανάς, Κατσακιώτης, Πίτος, Ασμάνογλου 3, Τσόνας 1.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Μιχαηλίδης): Μπρόικος, Διόμης, Βακουφάρης 7, Πανιόπουλος 4, Μπιτσιάνης, Τσακαλίδης 2, Μπαλέτας 1, Ζώης, Οικονόμου 6, Μέλιος 1, Κουκουλόπουλος 1.

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 2-1. Πέναλτι: 2/4 – 0/2.

Κύπελλο Ανδρών

A’ φάση – 1ος γύρος (1-2/12/2018)
Τελαμών Σαλαμίνας – ΑΟ Νηρεύς 25-28
ΓΣ Παπασιδέρης – ΑΕΣΧ Πυλαίας 24-29
Πρωτέας Άρτας – Ολυμπιακός ΣΦΠ/ Όμιλος Ξυνή 14-36
Ζαφειράκης Νάουσας – ΑΕΚ 25-36
Αρχέλαος Κατερίνης – ΓΑΣ Κιλκίς 25-31
ΕΣΝ Βριλησσίων – ΑΣΕ Δούκα 26-29
Πανελλήνιος – Διομήδης Άργους 19-21
Αερωπός Έδεσσας – Φοίβος Συκεών 30-22
Ιωνικός ΝΦ – ΧΑΝΘ 24-23 
Φαίακας Κέρκυρας – Απόλλων Καλαμαριάς 32-22

Άνευ αγώνα προκρίνονται ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV και Φίλιππος Βέροιας

Α’ φάση – 2ος γύρος (12/12/2018)
Αερωπός Έδεσσας- ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV
Ιωνικός ΝΦ – Φίλιππος Βέροιας
ΓΑΣ Κιλκίς- Ολυμπιακος ΣΦΠ / Όμιλος Ξυνή
Φαίακας Κέρκυρας – ΑΕΣΧ Πυλαίας

Χωρίς αγώνα προκρίθηκαν στους προημιτελικούς ΑΟ Νηρεύς, ΑΕΚ, Διομήδης Άργους και ΑΣΕ Δούκα.

Η κλήρωση των προημιτελικών θα γίνει στις 13 Δεκεμβρίου 2018

Best of internet