H AEK έπιασε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή

Με το απόλυτο των βαθμών προχωρά η ΑΕΚ στη Handball Premier, νικώντας τον Αερωπό Έδεσσας με 33-22 στην αίθουσα «Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Η Ένωσε έφθασε στις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, πιάνοντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη θέση, ενώ ο πρωταθλητής Ολυμπιακός έχει δύο νίκες σε δύο ματς.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα κι έτσι κατάφερε με τα γκολ των Μπάλαζ και Γιάκομπσεν να πάρει μια διαφορά πέντε τερμάτων (10-5) στο πρώτο 15 λεπτο.

Ο Αερωπός πέρασε στην αντεπίθεση και με σερί 6-1 μείωσε σε 13-12 (16’), με το ημίχρονο να βρίσκει την ΑΕΚ να έχει διαφορά τριών γκολ, 16-13.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αερωπός άντεξε να κυνηγά την ΑΕΚ μέχρι το 43ο λεπτό, όμως κάπου εκεί η κόπωση. Έτσι το σκορ πήρε μεγάλη έκταση και οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διψήφια διαφορά τερμάτων (30-20), με την ΑΕΚ να φθάνει άνετα στο δίποντο.

ΑΕΚ – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 33-22

Tα πεντάλεπτα: 4-1, 7-2, 9-5, 12-7, 13-11, 16-13 (ημχ.) 19-15, 20-16, 22-18, 26-19, 30-20, 33-22

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης 1, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος 5, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 2, Μυλωνάς 1, Αργυρού 2, Παλεβίτσιους 4, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Μαυρόπουλος, Τζουβάρας, Θεοδωρόπουλος 2, Δημάκης 6, Κεσίδης 7, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 3, Κυριακού 2, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Κουτσός, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 3/3-3.5