Ολυμπιακός - ΑΕΚ 24-23 (vids)

Ο Ολυμπιακός/όμιλος Ξυνή είναι ο νέος πρωταθλητής Ελλάδος στην Α1 χάντμπολ, καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 24-23 στον 5ο τελικό που είχε δραματικό κι επεισοδιακό φινάλε! Ο τερματοφύλακας Τσιλιμπάρης με τις μεγάλες επεμβάσεις του και ο Τζηράς με τα γκολ του οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους» στην ολική ανατροπή και στον πρώτο τους τίτλο!

Μεγάλη ανατροπή από τον Ολυμπιακό στην σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ που ολοκληρώθηκε με το 3-2 με την ΑΕΚ και την κατάκτηση του τίτλου από τους Πειραιώτες.

Μία σειρά όπου ο Ολυμπιακός έχανε με 2-0, έκανε το 2-2 και έκλεισε με 3-2. Το τελικό 24-23 στον Ρέντη έδωσε την κούπα στην ομάδα του Ζαραβίνα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο κίπερ ο Τσιλιμπάρης που είχε φτάσει στο σημείο στο α' μέρος να έχει 10 επεμβάσεις και γκολτζής ο Τζηράς. Προς το τέλος της αναμέτρησης υπήρξε μεγάλη ένταση μεταξύ των παικτών των 2 ομάδων αλλά και παράπονα των φιλοξενούμενων για την διαιτησία.

Στο αγωνιστικό σκέλος ενώ στο α' μέρος και χάρις στις αποκρούσεις του Τσιλιμπάρη ο Ολυμπιακός είχε για τα καλά το πάνω χέρι το β' ημίχρονο έγινε ματς γκραν γκινιόλ και μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Έτσι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το πρώτο πρωτάθλημα και νταμπλ της ιστορίας του στο ελληνικό χάντμπολ στην πρώτη του χρονιά στο άθλημα.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα με οδηγό τον Τσιλιμπάρη
Στην έναρξη του αγώνα το παιχνίδι ήταν κλειστό και ισορροπημένο με τους φιλοξενούμενους να οδηγούν στο σκορ μέχρι το 2-3. Από εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 3-0 σερί, κρατώντας την ΑΕΚ, 8 λεπτά χωρίς γκολ και προσπέρασαν στο σκορ με 5-3 με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου του αγώνα. Στο διάστημα αυτό κορυφαίος παίκτης του γηπέδου ήταν ο Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης ο οποίος ήδη είχε πραγματοποιήσει 8 πολύ καθοριστικές επεμβάσεις.
Στο 19:10 ο Δημήτρης Τζηράς με το τέταρτο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +3 διαμορφώνοντας το 6-3 και ακολούθησε το 7-3 από τον Αλέξανδρο Αλβανό μετά από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων. Ο Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης εν μέσω αποθέωσης απέκρουσε και πέναλτι στο 20’ και ο Γρηγόρης Σανίκης διεύρυνε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα πετυχαίνοντας το 8-3 στο 21:03. Το ερυθρόλευκο σερί είχε φτάσει στο 8-0 για το 10-3 στο 22’ με την ΑΕΚ που είχε να σκοράρει από το 7:50, να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα 15 λεπτά μετά, με τον Λόκεν να μειώνει σε 10-4 στο 22:58. Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και πήγε μπροστά με +6 (13-7) στο ημίχρονο!
Το β' μέρος και η πίεση και η προσπάθεια για come back της ΑΕΚ
Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ μείωσε σε 14-10, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με οδηγό τον εξαιρετικό Δημήτρη Τζηρά, προηγήθηκε με 17-11. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα (20-15) και τον έλεγχο του αγώνα. Στα λεπτά που ακολούθησαν η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά πλησιάζοντας σε 21-20 στο 52:49. O Στούμπης απάντησε για το 22-20 με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν εκ νέου σε 22-21. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Δημήτρης Τζηράς διαμόρφωσε το 23-21 και ο ίδιος «έγραψε» στο 57:10 το 24-21, ενώ από τα δυο τέρματα των φιλοξενούμενων προέκυψε το τελικό 24-23. Έτσι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος μαζί με τον εξαιρετικό κόσμο του που κατέκλυσε τον Ρέντη και έσπρωξε την ομάδα του Γιώργο Ζαραβίνα στον θρίαμβο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ / ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ – ΑΕΚ 24-23
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-3, 5-3, 7-3, 11-5, 13-7 (ημχ.), 14-10, 18-13, 21-16, 21-18, 22-21, 24-23
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίτσεβιτς, Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 4, Κανδύλας 2, Σανίκης 3, Τσακνής, Αλβανός 3, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματρικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής 1, Βαμβακάς 1, Αργυρού 3, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 2.
Διαιτητές;: Κατσίκης – Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 4/6-1/2 Κόκκινη: 56:03 Ζαμπούνης (3 δίλεπτα), Μπλε κάρτα: 59:33 Κρητικός – 59:33 Βαμβακάς