Πρωταθλητής Αττικής στους παίδες ο ΑΣΕ Δούκα

Ο ΑΣΕ Δούκα στέφθηκε πρωταθλητής Αττικής στην κατηγορία Παίδων στο χάντμπολ για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018.

Μετά από συναρπαστικό τελικό που έγινε στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης παρουσία 700 θεατών, νίκησε με 34-33 την ΑΕΚ.

Στον μικρό τελικό ο Ολυμπιακός Κερατσινίου επικράτησε, μετά από επίσης ένα πολύ καλό και ανταγωνιστικό παιχνίδι, με 31-29 του ΑΣ Κορωπίου «ΓΣ Παπασιδέρης», κατακτώντας έτσι την 3η θέση στην κατάταξη.

Ο ΑΣΕ Δούκα και η ΑΕΚ που κατέκτησαν την 1η και την 2η θέση αντίστοιχα στο Πρωτάθλημα της Ένωσης Σωματείων Αττικής (ΕΣΧΑ) προκρίθηκαν απευθείας για την συμμετοχή τους στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων που θα γίνει τον Ιούνιο. Ο Ολυμπιακός Κερατσινίου θα διεκδικήσει την πρόκριση του στην τελική φάση μετά από αγώνα μπαράζ που θα γίνει την Κυριακή 20 Μαϊου στην Πάτρα, κόντρα στον Διομήδη Άργους.

Τα στοιχεία του μεγάλου τελικού:

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ-ΑΕΚ: 34-33

Πεντάλεπτα: 2-1. 3-2, 8-5, 13-8, 18-12, 18-15 (ημίχρονο), 20-18, 22-21, 25-25, 27-28, 31-30, 34-33 (τελικό). Διαιτητές: Συρεπίσιος-Μερτινιάν.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Γιώργος Σαϊτης): Κασιώνης, Φαναριώτης, Βασιλόπουλος, Μάνος 4, Δικαιούλιας 6, Σφαέλος, Σοφιανός, Βασιλόπουλος Κωνσταντόπουλος, Ρουμπής, Γερουλάνος 4, Ζαφειράκης 7, Ραυτόπουλος, Παγιάτης 2, Βάρσος, Στεφανίτσης 11.

ΑΕΚ (Αλέξανδρος Κοτελίδας): Βασιλακάκης, Πρωτέκδικος, Αθανασάκος, Μελίσσης 2, Ασλής, Κοβάνης 2, Στάθης 3, Κοτσιώνης 10, Βούλγαρης, Βασιλείου 5, Σιγαλός, Καρράς 1, Τσαμποδήμος, Παπαντωνίου 3, Ρούτσιας, Βεζύρης 7.