Φίλιππος - Ολυμπιακός 27-26

Ο Φίλιππος σταμάτησε το αήττητο σερί του Ολυμπιακού στην Handball Premier, επικρατώντας 27-26 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Οι Βεροιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς, εξασφαλίζοντας προβάδισμα 15-12 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος συνέχισε να προηγείται, παίρνοντας διαφορά 6 γκολ στο 34' (19-13).

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στο 45′ με 20-21.

Στο 50′ του αγώνα και ενώ ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο, προηγούμενος με 21-24, ο Φίλιππος εξαπέλυσε την αντεπίθεση διαρκείας, κάνοντας νέα ανατροπή με 25-24.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτησης ο Φίλιππος πέτυχε 2 μαζεμένα γκολ με τους Αποστολίδη, Χαραλαμπίδη, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει απλώς είναι να μειώσει με τον Κωστακίδη στο τελικό 27-26 υπέρ του Φιλίππου.

Με τη νίκη του αυτή ο Φίλιππος έφτασε στους 20 βαθμούς, ενώ ο πρωτοπόρος αλλά όχι αήττητος πλέον Ολυμπιακός παρέμεινε στους 36.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, δήλωσε μετά το ματς: «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Φίλιππου. Προσαρμοστήκαμε για πολύ ώρα στο παιχνίδι του αντιπάλου και αυτό μας στοίχισε.

Θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την ήττα υπέρ μας και να την αξιοποιήσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα για τα πιο δύσκολα παιχνίδια που έρχονται».

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 27-26

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-7, 10-8, 13-10, 15-12 (Ημίχρονο), 19-14, 20-17, 20-20, 21-24, 24-24, 27-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θοδωρής Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής, Ελευθεριάδης, Τζίμπουλας, Χαραλαμπίδης 5, Σεϊρεκίδης 7, Φιλόσογλου, Θ. Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 2, Σιαματάς 4, Καλλιαρίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 7, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 3, Σανίκης 4, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Χάλαρης.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης.