Πανελλήνιος - ΓΑΣ Καματερού 18-28

Ο Πανελλήνιος ηττήθηκε με 28-18 εντός έδρας στο ματς της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier, από τον ΓΑΣ Καματερού και πλέον βρίσκεται αντιμέτωπος με τον απευθείας υποβιβασμό στην Α2.

Η ομάδα του Συλλόγου των Ολυμπιονικών παραμένουν χωρίς βαθμό, την ώρα που η ΓΣ Δράμα έχει 4β. και αγώνα λιγότερο, όμως το Καματερό με την 4η νίκη του ανέβηκε στους 10 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον 9η στη βαθμολογία Φοίβο Συκεών.

Σύμφωνα με την προκήρυξη, για να υπάρξουν πλέι άουτ για την παραμονή, ο Πανελλήνιος πρέπει να υπολείπεται μέχρι πέντε βαθμούς από την ομάδα της Δράμας και η τελευταία να έχει την ίδια απόσταση από τον 10ο του βαθμολογικού πίνακα, στη συγκεκριμένη περίπτωση το Καματερό, που αυτή τη στιγμή είναι στο +6.

Η ομάδα του Καματερού ήταν κυρίαρχη στον αγώνα, προηγήθηκε 3-0, δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ και στο κρίσιμο σημείο έδειξε χαρακτήρα.

Όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 9-9 (23’), όμως η ομάδα του Παναγιώτη Μεσσήνη απάντησε με πέντε σερί γκολ, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη 14-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Καματερό είχε τις λύσεις, προηγήθηκε 16-10 (35’), 20-12 (42’) και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Πανελλήνιο, έφθασε στο τελικό 28-18.

Ο Πανελλήνιος, τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος, θα φιλοξενήσει τη ΓΣ Δράμα στη 21η αγωνιστική, αλλά ακόμα κι αν έρθει η νίκη και οι πρώτοι βαθμοί, αυτοί κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι αρκετοί για να αποφευχθεί ο απευθείας υποβιβασμός.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ – ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 18-28