Άνετα ο ΠΑΟΚ την έκπληξη το Πανόραμα

Το Πανόραμα πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Αναγέννησης Άρτας στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος χάντμπολ Α1 γυναικών, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει χωρίς κούραση με το δίποντο από τα Γιαννιτσά.

Το Πανόραμα νίκησε με 30-29 την Αναγέννηση Άρτας, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Το Πανόραμα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο την ταχύτητά του κατάφερε να προηγηθεί με 4 τέρματα. Η Αναγέννηση όμως βρήκε τα πατήματά της και όχι μόνο έφερε το παιχνίδι στα ίσα, αλλά πέρασε και μπροστά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπερ της 16-13.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έκαναν όπως και στο πρώτο ημίχρονο ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και μπήκαν και πάλι στη θέση οδηγού του αγώνα, με την Αναγέννηση να μην επιτρέπει ωστόσο να ξεφύγει το σκορ.

Οι ισορροπίες όμως αποδείχθηκαν λεπτές και το Πανόραμα δείχνοντας τεράστια ψυχικής δύναμης έφτασε τελικά στη σπουδαία νίκη και έβαλε παρακαταθήκη τη σημερινή εμφάνιση για το μέλλον.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ – ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 30-29

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 8-4, 9-8, 10-11, 11-13, 13-16 (ημχ.) 18-17, 20-19, 24-22, 26-24, 27-26, 30-29

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Σπανού, Νταντιρά, Χαριτάκη, Αναστασιάδου 3, Καραβέλη 4, Ιωαννίδου, Αμανατίδου 5, Αργυροπούλου 7, Σεβδίλη 5, Μεντεσίδου 2, Δημητρακοπούλου 2, Κυρικλίδου 2, Μαναβή, Χριστοδουλίδου, Λιόντα, Λαζαρίδου.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ιόνκα Δήμου): Μάμαλη, Μπαλάφα 5, Σκουτέλα 5, Καλοΐδη 2, Βέμη 1, Σμαρδέλη 2, Σκάρα 9, Κολτούκη, Βράτσεβα 5, Παπανδρέου, Καναρά, Κουρέλη, Καλατσνίκοβα.

Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού, Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 1/2-4/4, Κόκκινη κάρτα: Βέμη 49.01 (τρία δίλεπτα)

Σαν σε προπόνηση ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 33-18, στην πρώτη παρουσία του Δημήτρη Δημητρούλια στην τεχνική ηγεσία του Δικεφάλου.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε 12η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, παρουσιάζοντας καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο στο 2ο ημίχρονο.

Με την παρουσία αρκετών οπαδών του ΠΑΟΚ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης άρχισε να «χτίζει» διαφορά μετά το 15ο λεπτό και προηγήθηκε 15-10 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενες ανέβασαν ρυθμό, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και έφθασαν άνετα στο τελικό 33-18, με τον Δημήτρη Δημητρούλια να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – ΠΑΟΚ 18-33

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 6-7, 7-9, 7-11, 10-15 (ημ.), 11-18, 12-20, 13-23, 14-25, 16-30, 18-33.

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Αναστασίου 7, Παρασκευαϊδου, Πυριτίδου, Ξηρίδου, Χρ. Τροχίδου, Ζιάκα 2, Παντζαρτζή, Πλιόγκα, Τρελοπούλου, Παπαδοπούλου, Ελ. Τροχίδου 1, Παύλου, Λαζαρίδου, Χατζησαββίδου, Ντιμτσούδη 8, Μαντζίρη.

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου, Τσιομπάνου 3, Νούλα 3, Παναγιωτίδου 2, Γκάτσιου 5, Ρόσκα, Σαμολαδά 2, Μούρνου 1, Τζούριτσιτς 3, Προκοπίδου 3, Νίκολιτς 3, Στοϊκόφσκα 2, Στρατάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Μάστακα 1.

Διαιτητές: Μπουγιάκας, Καζαντζίδης. Δίλεπτα: 4-2 Πέναλτι: 4/4-9/9

Στο 18:30 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι η αθλήτρια του ΠΑΟΚ, Αθανασία Στρατάκη, δεν κρατήθηκε το δελτίο.