Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 22-21

Ο Ολυμπιακός στην παρθενική του εμφάνιση στο Kύπελλο Ελλάδας ανδρών, αποκαθήλωσε τον κάτοχο του θεσμού, ΠΑΟΚ και με το 22-21 που πέτυχε εις βάρος του στο κλειστό της Γλυφάδας, πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό του final-4! Πολλά παράπονα από τους Θεσσαλονικείς για τη διαιτησία, έκαναν ένσταση, η οποία απορρίφθηκε.

Οι ερυθρόλευκοι για ένα ημίχρονο έβλεπαν τον ΠΑΟΚ να τους πιέζει ασφυκτικά και σε συνδυασμό με την τραγικά ποσοστά τους στα πέναλτι (0/3), βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, όμως στο δεύτερο μπήκαν πιο αποφασισμένοι και έφτασαν σε μία ιστορική πρόκριση!

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πλήρωσε το τραγικό 8λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία, προχωρώντας μάλιστα σε ένσταση για αλλοίωση αποτελέσματος στην τελευταία φάση.

Σε ότι αφορά στο ματς το σκορ άνοιξε ο Κανδύλας στο 0:37, με τον Κοκώνη να ισοφαρίζει και τον Κανδύλα να ξαναβάζει μπροστά τον Ολυμπακό με 2-1 (4:02).

Ο Παλάσκας «εκτέλεσε» για πρώτη φορά (το έκανε 4 φορές στο πρώτο ημίχρονο) από τη γραμμή του πέναλτι τον Τσιλιμπάρη, κάνοντας το 2-3 για τον ΠΑΟΚ, ενώ περίπου ένα λεπτό αργότερα έκανε το 2-4 με τον ίδιο τρόπο.

Ο Τσίλης έφερε τον ΠΑΟΚ στο +3 για πρώτη φορά, με τον Ολυμπιακό να αντιδρά με τον Σανίκη και να μειώνει σε 3-5 (7:58).

Με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο 12:26 με τον Σανίκη (6-6).

Όμως άμεση ήταν η απάντηση του Δικεφάλου, με τον Κοκώνη στο 14:30 έπειτα από φοβερό συνδυασμό. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο σε 7-7 με τον Τζηρά, με την ομάδα του Στελιου Σεϊρεκίδη να έχει έκτοτε το πάνω χέρι στο σκορ.
Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +4 για πρώτη φορά στο 27:12 με τον γκολ του Αραμπατζή, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε το ίδιο δυνατά στο ματς, παίρνοντας προβάδισμα 4 τερμάτων με τον Μαστορογιάννη με 11-15 και 12-16 με τον Αραμπατζή. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια... ζωής, με τον ΠΑΟΚ να παθαίνει μπλακ άουτ για περισσότερα από 8 λεπτά επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να πάρει κεφάλι στο σκορ με 19-17 22:13 με τον Σανίκη.

Το ματς πήρε φωτιά με τον Παλάσκα να εκτελεί για 5η φορά εύστοχα πέναλτι και να κάνει το 19-18 και αμέσως μετά τον Βεσελίνοβιτς να ισοφαρίζει από τη άλλη άκρη του γηπέδου εκμεταλλευόμενος ότι ο Τσιλιμπάρης ήταν εκτός εστίας κάνοντας το 19-19.

Ο δικέφαλος του Βορρά με τον Παλάσκα να εκτελεί για 6η φορά εύστοχα πέναλτι έβαλε μπροστά τους Θεσσαλονικείς με 19-20.

Ο Σκρόμπιτς ισοφάρισε στο 58:56 για τον Ολυμπιακό σε 20-20, με τον Τζηρά να κάνει το 21-20 στο 58:56. Ο Παλάσκας ισοφαρίζει ξανά για τον Κυπελλούχο Ελλάδας, σε 21-21, με τον Μισαηλίδη του Ολυμπιακού να χαρίζει την πρόκριση στην ομάδα του 7'' πριν από τη λήξη.

Ο ΠΑΟΚ κατέθεσε ένσταση για την τελευταία φάση, διότι θεώρησε ότι ο Σανίκης εσκεμμένα πέταξε την μπάλα εκτός γηπέδου, κάτι το οποίο τιμωρείται με πέναλτι και κόκκινη. Ωστόσο, η αγωνόδικος επιτροπή απέρριψε και τη δεύτερη ένσταση (νωρίτερα η πρώτη που κατατέθηκε απορρίφθηκε από τους διαιτητές), με δεδομένο ότι ο Σανίκης ήταν πίσω από την σέντρα και επομένως δεν επηρέαζε τη φάση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ – ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV 22-21
Τα πεντάλεπτα:
2-2, 5-6, 6-7, 8-9, 8-11, 9-13 (ημχ), 11-14, 13-16, 15-17, 18-17, 19-19, 22-21
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 5, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπις 1, Στούμπης, Κανδύλας 3, Σανίκης 6, Αλβανός, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης,
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Παλάσκας 10, Τσίλης 3, Νικολαϊδης, Κοκώνης 2, Πούλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 1, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 1, Κοτανίδης.
Διαιτητές: Τσάκωνας-Χασκής Παρατηρητές: Μίγκας – Αντωνόπουλος Δίλεπτα: 8-9 Πέναλτι: 0/3 - 6/6 Κόκκινες: 50:13 Κανδύλας, 53:06 Κρητικός (από 3 δίλεπτα)