ΧΑΝΘ-ΓΑΣ Καματερού 21-24

Ο ΓΑΣ Καματερού νίκησε 21-24 την ΧΑΝΘ στην έδρα της στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier και πρόσθεσε στο σακούλι δύο βαθμούς που μπορούν να αποδειχθούν πολύτιμους.

Η ομάδα του Παναγιώτη Μεσσήνη μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα από την αρχή, προηγούμενη με τον Μαγκαφουράκη σε σπουδαία μέρα στην εστία με 3-9 στο 22′ και με 8-11 στο ημίχρονο.

Αντίθετα η ΧΑΝΘ είχε κακή επιθετική λειτουργία στην περιφέρεια, αστοχία από τα έξι μέτρα, αλλά και δύο άστοχα πέναλτι.

Με την είσοδο του Τάσου Τσαμουρίδη στο τρίτο δεκάλεπτο και η γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αμυντικά μειώνοντας σε 8-11. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ισορρόπησε και η ΧΑΝΘ κατάφερε να μειώσει στο γκολ (15-16 στο 45′), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Λαδάκη ξέφυγαν εκ νέου με τρία γκολ (19-22 στο 55′). Στο τελευταίο πεντάλεπτο η ΧΑΝΘ προσπάθησε ανεπιτυχώς να πιέσει, το Καματερό ανέβασε τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (20-24) για να διαμορφωθεί στο τέλος το 21-24.

ΧΑΝΘ- ΓΑΣ Καματερού 21-24

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 3-5, 3-7, 5-9, 8-11 (ημχ), 10-13, 13-15, 15-16, 17-19, 19-22, 21-24.
ΧΑΝΘ (Τούτσης): Μουρατίδης, Τσιρογιάννης, Σαρηγιαννίδης 4, Ρεμπελάκος, Δέσπος 3, Βασιάδης 3, Ιωαννίδης, Κουρουμλίδης, Στίγγας 2, Τσαμουρίδης 4, Παπαβασίλης, Βαρδάκας 2, Μπόλας, Τσαγκαράκης, Μπαϊρλής 3, Τσόγιας.
ΓΑΣ Καματερού (Μεσσήνης): Λαδάκης 8, Σκόνδριανος 2, Γκλαβάς, Ταουσάνης 1, Καμπουράκης, Μελετάκος 5, Ακάλεστος 6, Πιτερός, Τότος, Μιμίκος 1, Μαγκαφουράκης, Βορρύλας, Κότσιρας, Κουρέτα, Βλαχοθανάσης.
Διαιτητές: Μπέτμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 4/7 – 2/3.