ΠΑΟΚ - Φίλιππος Βέροιας 31-21

Αργυρώ Γιαννουδάκη

O ΠΑΟΚ πήρε άνετα τη νίκη με 31-21 από τον Φίλιππο Βέροιας στη Μίκρα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Το ματς ήταν αμφίρροπο έως τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, έκτοτε ο ΠΑΟΚ αύξησε την πίεση, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν απατήσεις, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το δικέφαλο να προηγείται 16-12.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να είναι ανταγωνιστικοί, όμως οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα σφραγίζοντας τη νίκη με 31-21.

Γι άλλη μια φορά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Κώστας Κοτανίδης πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση με 11 αποκρούσεις, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο νεοαποκτηθείς Πόουλσεν.

Επόμενη αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ είναι στις Συκιές απέναντι στον Φοίβο και στο πίσω μέρος του μυαλού του έχει και την προετοιμασία για το φάιναλ φορ.

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: Στο 17.17 του αγώνα ο αθλητής του ΠΑΟΚ Αραμπατζής Ευάγγελος αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο έχοντας λάβει σχετική άδεια από τον παρατηρητή, προκειμένου να μεταβεί στο νοσοκομείο λόγω τραυματισμού του μικρού του δαχτύλου του δεξιού άνω άκρου».

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 31-21

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-7, 11-10, 15-11, 16-12 (ημχ.) 18-13, 21-15, 24-16, 27-17, 27-19, 31-21

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Παλάσκας 10, Πέγιοβιτς, Ζάγκας, Πόουλσεν, Νικολαΐδης, Κολοβός 2, Κοτανίδης, Βεσελίνοβοτς 2, Καλόμοιρος, Κυπραίος 1, Μαστορογιάννης, Αποστόλου 1, Πετρίδης 3, Κοκώνης 4, Τσίλης 8, Αραμπατζής.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής 1, Τζίμπουλας 2, Χαραλαμπίδης 6, Σεϊρεκίδης 2, Φιλοσόγλου, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 1, Κουκουτσίδης 1, Καλλιαρίδης, Σιαματάς 1, Αρσενασβίλι 2, Γρηγοριάδης.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 6/8-3/3