OΦΝΙ Νέας Ιωνίας - Φίλιππος Βέροιας 26-26

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η Νέα Ιωνία έκανε το πρώτο βήμα για την υπεράσπιση του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών, επικρατώντας στον α' ημιτελικό 26-16 του Φιλίππου Βέροιας στη Λευκόβρυση.

Τα κορίτσια των Σοφίας Ναϊσίδου και Σάσα Ζιβούλοβιτς το πρώτο πεντάλεπτο έκαναν αναγνωριστικό παιχνίδι με το σκορ θα είναι ισόπαλο για τις δύο ομάδες (2-2).

Ωστόσο, στη συνέχεια πάτησαν γκάζι παίρνοντας προβάδισμα 4 γκολ προτού ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο (6-2), με τον Φίλιππο να παραμένει αδρανής.

Η ομάδα των Γιώργου και Δημήτρη Τσίκινα σκόραρε ξανά με την Εμμανουλίδου, η οποία μείωσε σε 11-3 στο 21'!

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο με τις τυπικά γηπεδούχους να προηγούνται 16-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Νέας Ιωνίας ήταν κυρίαρχη σε όλους τους τομείς και ελέγχοντας απόλυτα το ματς άφησε το πόδι από το γκάζι επιτρέποντας στο Φίλιππο να μειώσει σε 26-16.

Ο αντίπαλος της Νέας Ιωνίας θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό

Ο Φίλιππος από την πλευρά του συμμετείχε σε Final 4 Κυπέλλου Γυναικών μετά από 18 χρόνια και συγκεκριμένα από την τελική φάση της Νεάπολης Θεσσαλονίκης το 2000.

Από τα αρνητικά στοιχεία ήταν το πρόβλημα που προέκυψε με τον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου που δεν ήταν προγραμματισμένος για αγώνα χάντμπολ με συνέπεια να διακοπεί ο τελικός για 15 λεπτά στο 10ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με το πρόβλημα να μην διορθώνεται και ο αγώνας να συνεχίζεται για τα εναπομείναντα είκοσι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με ρολόι χειρός. Στο δεύτερο μέρος ο πίνακας λειτούργησε κανονικά, με το περιστατικό της διακοπής να μην καταγράφεται στο φύλλο αγώνος από τους διαιτητές.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 26-16

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-2, 9-2, 11-2, 14-3, 16-3 (ημχ.), 20-4, 21-6, 22-9, 23-12, 24-13, 26-16

ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Ν. Κεπεσίδου 1, Φράγκου 2, Μίλασιτς 2, Παπανικολάου 2, Πάπα 3, Ζυγούρα 4, Μακρή, Ντανίλοβιτς 3, Βαφειάδου, Πανούση, Χρυσή 1, Κοντοστεργίου 2, Σαραντάκου 1, Χρονοπούλου 2, Στουγιαννίδου 3.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 3, Ντόβα, Παπαδοπούλου, Καραχαρίση 4, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου 2, Μπατζαρακούδη 5, Γεωργιάδου 2, Σ. Θεοδοσοπούλου, Βασιλειάδου, Σαμαρά, Νοχουσίδου, Πιτούλια.

Διαιτητές: Λινάρδος- Αναστασίου, Δίλεπτα: 5-1, Πέναλτι: 2/2-2/3