Διπλό ο ΠΑΟΚ, την έκπληξη ο Μέγα Αλέξανδρος!

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Νέα Ιωνία στην έδρα της και εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Την έκπληξη έκανε όμως και ο Μέγα Αλέξανδρος επικρατώντας της Αναγέννησης Άρτας στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 γυναικών.

Ο Δικέφαλος αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής επικρατώντας στο «σπίτι» της πρωταθλήτριας Νέας Ιωνίας με 26-25 και εξασφαλίζοντας τόσο την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, όσο και το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των τελικών.

Η διεκδίκηση του Κυπέλλου σε λίγες ημέρες, στο Final 4 της Κοζάνης (23-24 Φεβρουαρίου) αποτελεί το πρώτο μεγάλο στοίχημα για την νταμπλούχο Νέα Ιωνία και τον φιλόδοξο ΠΑΟΚ, που «διψά» για την κατάκτηση της κορυφής.

Η Νέα Ιωνία ήθελε ανατροπή της ήττας με έξι γκολ (26-20) στον αγώνα του α’ γύρου, για να αρπάξει την πρωτιά στην κανονική περίοδο, όμως δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την πίεση του αγώνα, κάτι που έκανε ο ΠΑΟΚ με επιτυχία.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, με όλα τα όπλα στη διάθεση του προπονητή Χρήστου Τζουβάρα, μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και πήρε τα ηνία.

Πήρε αμέσως το προβάδισμα, προηγήθηκε με 7-4 (11’), 11-5 (17’) και 13-7 με γκολ από την Προκοπίδου στον αιφνιδιασμό (19’), εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων.

Όμως οι πρωταθλήτριες προσπάθησαν να αντιδράσουν και τα κατάφεραν. Με σερί 4-0 μείωσαν σε 13-11, με το ημίχρονο να κλείνει με 14-12 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στο 2ο ημίχρονο, η Νέα Ιωνία ισοφάρισε 17-17 (41’) και με νέο σερί 3-0 πήρε για πρώτη φορά την πρωτοπορία με 20-19 στο 45’, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το τέλος και την Κριστίνα Τσιομπάνου να χαρίζει τη νίκη στον Δικέφαλο, διαμορφώνοντας το τελικό 26-25 (59:30).

Να σημειωθεί ότι η Ρουμάνα τερματοφύλακας, Ιζαμπέλα Ρόσκα, είδε τον αγώνα από τον πάγκο, καθώς η μπλε κάρτα της δεν είχε φθάσει στα χέρια των διοικούντων τον ΠΑΟΚ.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑ – ΠΑΟΚ 25-26
Τα πεντάλεπτα
: 2-3, 4-6, 5-9, 8-13, 11-13, 12-14 (ημ.), 15-16, 16-17, 20-19, 21-22, 23-24, 25-26
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Μ. Κεπεσίδου, Φράγκου, Μίλατσιτς 1, Παπανικολάου 5, Πάπα 3, Ζυγούρα 3, Μακρή, Ντανίλοβιτς 5, Βαφειάδου 4, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Χρονοπούλου 1, Νικ. Κεπεσίδου, Στουγιαννίδου 3.
ΠΑΟΚ (Χρήστος Τζουβάρας): Σεραφίμοβα, Τσαουσίδου, Τσιομπάνου 3, Νούλα, Παναγιωτίδου, Γκάτζιου 3, Σελεμίδου, Μούρνου 1, Τζούριτσιτς, Προκοπίδου 4, Νίκολιτς 5, Στοϊκόφσκα 4, Στρατάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μάστακα.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος, Τσάκωνας. Δίλεπτα: 2-4 Πέναλτι: 2/2-5/6

Πολύτιμη νίκη για τον Μ. Αλέξανδρο

Ο Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών νίκησε με 26-25 της Αναγέννησης Άρτας μέσα στην έδρα του. Το ματς ήταν ντέρμπι, με την Άρτα να διατηρεί στο πρώτο ημίχρονο ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο ο Μ. Αλέξανδρος κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά και να πάρει αυτός τη θέση του οδηγού στον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ, αλλά ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να φέρουν και πάλι το ματς στα ίσια. Στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα ο Μ. Αλέξανδρος είχε την ψυχραιμία, κράτησε τη διαφορά και έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ – ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 26-25

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-4, 4-6, 5-7, 8-8, 12-11 (ημχ.) 14-14, 17-15, 18-17, 20-19, 24-22, 26-25

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Παρασκευαΐδου, Τροχίδου 8, Πλιόγκα, Πυριτίδου, Ντιμτσούδη 4, Ξηρίδου 3, Τρελοπούλου, Αναστασίου 4, Παύλου 1, Λαζαρίδου 1, Παπαδοπούλου, Μαντζίρη, Ζιάγκα 5, Τομίδου, Σπυρίδου.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ιόνκα Δήμου): Μάμαλη, Μπαλάφα 6, Σκούτελα 1, Καλοΐδη 2, Σμαρδέλη 3, Βέμη 2, Σκάρα 6, Βράτσεβα 5, Παπανδρέου, Κουρέλη, Καλατσνίκοβα.

Διαιτητές: Θεοδοσίου-Μπουγιάκας, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 2/3-2/2

Άνετη νίκη για τον Φίλιππο Βέροιας

Ο Φίλιππος Βέροιας πήρε τη νίκη άνετα με 31-19 από το HONDA Πανόραμα για την 12η αγωνιστική της Α1 των γυναικών.

Η ομάδα της Βέροιας κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και είχε κορυφαία την Μπατζαρακούδη με εννέα τέρματα.

Από την ομάδα του HONDA Πανοράματος ξεχώρισε η Καραβέλη η οποία σημείωσε πέντε γκολ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ 31-19

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-2, 10-4, 10-6, 12-7, 16-9 (Ημίχρονο), 20-13, 22-15, 26-15, 29-17, 30-19, 31-19

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικινας): Νάτσο 2, Κατσικαρώνη, Ντόβα, Εμμανουηλιδου 3, Παπαδοπούλου 6, Καραχαρίση 5, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου 5, Μπατζαρακούδη 9, Γεωργιάδη 1, Μ. Θεοδοσοπούλου, Βασιλειάδου, Σαμαρά, Νοχουσίδου.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Σπανού, Νταντίρα, Χαριτάκη, Αναστασιάδου, Καραβέλη 5, Ιωαννίδου 1, Αμανατίδου 4, Σεβδίλη 3, Μεντεσίδου 1, Κυρικλίδου 2, Μανάβη, Χριστοδουλίδου 3, Παπαδοπούλου, Λιόντα, Καρτσίμ, Αργυροπούλου.

Διαιτητές: Στεφανίδης-Μαυρίδης. Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/3-3/5.

*53.52′ Κόκκινη κάρτα Σπυριδοπούλου (Φίλιππος Βέροιας)