Έκανε την έκπληξη ο Άρης, άνετα η Ν. Ιωνία

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Άρης έκανε την έκπληξη και επικράτησε εκτός έδρας του Φιλίππου στη Βέροια με 24-18, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ Α1 γυναικών, ενώ άνετα νίκησε η Νέα Ιωνία της Αναγέννησης Άρτας με 29-14.

Τα κορίτσια του Ευθύμη Πιπελίδη μπήκαν δυνατά στον αγώνα, εξασφαλίζοντας προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν έως το τέλος, χωρίς να απειληθούν σε κανένα σημείο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +10 (18-10 στο 38’) για τις Θεσσαλονικιές για τις οποίες επιστρατεύτηκε να αγωνιστεί ακόμη μια φορά κι η Αθηνά Αλεξιάδου (έφορος της ομάδας που όμως εξακολουθεί να έχει δελτίο) ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε και η συνονόματή της Κωστοπούλου που πέτυχε οκτώ τέρματα.

Οι Βεροιώτισσες προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, πάλεψαν πολύ μετά το 45’ μειώνοντας ακόμη και στα τέσσερα τέρματα, όμως η διαφορά που είχε πάρει ο Άρης αποδείχθηκε πως ήταν εξαιρετικά μεγάλη για να αλλάξουν τα δεδομένα.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 18-24

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 0-2, 2-5, 4-8, 6-11, 9-14 (ημχ.), 10-16, 12-19, 14-20, 16-21, 18-23, 18-24

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 2, Ντόβα, Παπαδοπούλου 3, Ανθίτση, Καραχαρίση 6, Θοδοσοπούλου Β, Σπυριδοπούλου 1, Μπατζαρακούδη 4, Γεωργιάδου 2, Θεοδοσοπούλου Σ., Βασιλειάδου, Σαμαρά, Νοχουσίδου.

ΑΡΗΣ Θ. (Ευθύμης Πιπελίδης): Κωστοπούλου 8, Αθανασοπούλου, Ευμορφίδου 1, Λούρη 5, Καγγελλάρη, Κούπα, Κεσοπούλου, Ταϊρίδου, Κοπανέλλου, Γιώβη 4, Ράπτη, Αλεξιάδου 4, Γιαννοπούλου 1.

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης Δίλεπτα: 2-3 Πέναλτι: 3/4-2/2

Ήταν να μην πάρει φόρα η Νέα Ιωνία

Η Νέα Ιωνία χρειάστηκε περίπου 25 λεπτά για να βρει ρυθμό στο παιχνίδι της κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας, όταν όμως τα κατάφερε έφτασε σε μία ευρεία νίκη με 29-14, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική στην Α1 γυναικών.

Η ομάδα της Άρτας, προηγήθηκε με διαφορές τριών γκολ, 5-2 και 9-6, αντέχοντας μέχρι το 24:40, όταν και έγινε το 10-8.

Κάπου εκεί, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας «ξύπνησαν» και επιβλήθηκαν κατά κράτος. Με τη Μάγδα Κεπεσίδου να μοιάζει ανίκητη και τη Μάγδα Πάπα να αποτελεί την κύρια επιθετική αιχμή, ήρθε ένα σερί 10-0, και 13 αγωνιστικά λεπτά μετά, τα σκορ είχε μετατραπεί σε 18-10 και το παιχνίδι ουσιαστικά είχε τελειώσει.

Ντεμπούτο έκανε η Κροάτισσας, με γερμανικό διαβατήριο, Μίλιτσα Ντανίλοβιτς με τη φανέλα της Νέας Ιωνίας, η οποία σημείωσε δύο γκολ με εκτελέσεις πέναλτι.

Η Αναγέννηση στερήθηκε των υπηρεσιών των Μαρίνα Βράτσεβα και Χριστίνας Δήμου, ενώ η Γκέλη Βέμη μετά τον αγώνα διακομίσθηκε στο Ιατρικό Νέας Ιωνίας, καθώς είχε βαθύ σχίσιμο στη δεξιά παλάμη.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ - ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 29-14

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 6-8, 8-10, 12-10 (ημ.), 15-10, 19-11, 20-12, 23-13, 24-14, 29-14
ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ (Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Κερλίδη, Φράγκου 1, Μίλατσιτς 2, Πάπα 9, Ζυγούρα 2, Μακρή, Ντανίλοβιτς 2, Βαφειάδου 7, Χρυσή, Διακογιάννη 2, Κοντοστέργιου, Σαραντάκου, Μάγκου 1, Χρονοπούλου 1, Στουγιαννίδου 2.
ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Δήμου): Μπαλάφα 4, Σκουτέλα 2, Καλοϊδή 1, Σμαρδέλη 2, Βέμη 1, Σκάρα 4, Κολτούκη, Παπανδρέου, Μέγα, Κουρελή, Μάμαλη, Καλατσνίκοβα
Διαιτητές: Κινατζίδης, Φωτακίδης. Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 2/6 – 1/5