ΓΑΣ Καματερού - Χιλιώτης Δράμας 1986 33-25

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο ΓΑΣ Καματερού επικράτησε 33-25 του Χιλιώτης Δράμα 1986 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Το ματς ήταν αμφίρροπο έως τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχου να αποκτούν τον έλεγχο του αγώνα έκτοτε και να τον διατηρούν έως το τέλος.

Το Καματερό επέστρεψε στις νίκες μετά την 25η Νοεμβρίου 2017 (19-17 τον Πανελλήνιο).

Με την εμφάνιση της αυτή η ομάδα του Παναγιώτη Μεσσήνη έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για τη «μάχη» της παραμονής.

Ο ΓΑΣΚ ανέβηκε στην 10η θέση της βαθμολογίας με 5 πόντους, αφήνοντας πίσω του την ομάδα της Δράμας (4 πόντοι) και ταυτόχρονα απέκτησε το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με τους Δραμινούς, αφού το ματς του πρώτου γύρου είχε λήξη ισόπαλο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο τερματοφύλακας Νίκος Μαγκαφουράκης, ο οποίος είχε 18 επεμβάσεις, οι περισσότερες εξ’ αυτών στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (κάποια έπιασε ποσοστό 75% με 6/8) όταν το Καματερό έχτισε διαφορά ασφαλείας, την οποία και κράτησε ως το φινάλε.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ 1986 33-25
Τα πεντάλεπτα
: 1-2, 4-5, 6-6, 9-9, 13-11, 17-14 (ημχ.), 19-15, 22-16, 25-18, 28-22, 31-24, 33-25
ΓΑΣΚ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Λαδάκης 6, Σκοδριάνος, Γκλάβας, Ταουσάνης 3, Καμπουράκης 2, Μελετάκος 8, Ακάλεστος 7, Πιτερός, Τότος 4, Μιμίκος 1, Μαγκαφουράκης, Βορύλλας, Κότσιρας, Κουρέτας 2, Καραμασιώτης, Βλαχοθανάσης.
ΔΡΑΜΑ (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 1, Κουρουτζίδης 1, Τουνγκελίδης 9, Γιαννακόπουλος, Στρατηγέλης, Μαλαμίδης, Τσελεμπώνης, Αντάμοβιτς 5, Τσιτσίγκος, Κουρτίδης, Θωμίδης 4, Μπέτζιος, Παγωνίδης.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Συρεπίσιος, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 5/5-3/4