Ολυμπιακός - ΑΕΚ 26-18

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε την ΑΕΚ 26-18 στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και εξασφάλισε την πρόκριση του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών, όπου στις 10 Μαρτίου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, με την ΑΕΚ να παίζει στα ίσα τον Ολυμπιακό τα δέκα πρώτα λεπτά. Έκτοτε η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα έχτισε μία διαφορά η οποία έφτασε τα 9 γκολ στο ημίχρονο, την οποία διατήρησε έως το τέλος.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Βραζάλιτα στο πρώτο λεπτό, με τον Τζηρά να ισοφαρίζει ένα λεπτό αργότερα. Ο Βραζάλιτσα ξαναχτύπησε, με τον Τζηρά να ξαναφέρνει το ματς στα ίσα.

Στη συνέχει ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα σερί 2-0 με τους Σανίκη και Τζηρά, με τον Λόκεν να μειώνει σε 4-3.

Η τελευταία φορά που η ΑΕΚ βρέθηκε ισόπαλη με τον Ολυμπιακό ήταν στο 10 λεπτό, με τον Χόγκας να κάνει το 5-5. Οι ερυθρόλευκοι έχοντας πλέον τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα έτρεξαν ένα σερί 6 τερμάτων διαμορφώνοντας το 11-5 με τον Κανδύλα στο 20:06.

Οι κιτρινόμαυροι μείωσαν σε 11-6, με τον Ολυμπιακό να απαντά με 4 τέρματα κάνοντας το 15-6. Έως την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα πέτυχε δύο ακόμη γκολ, όσα και ο Ζαμπούνης (17-8).

Έχοντας προβάδισμα 9 γκολ και με τον Κώστα Τσιλιμπάρη να δίνει «σεμινάριο» από τη θέση του τερματοφύλακα, οι Πειραιώτες έπαιξαν πιο ελεύθερα, αφήνοντας το άγχος στις πλάτες της Ένωσης, η οποία κατέρρευσε υπό το βάρος. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε σε μία ευρεία νίκη.

Σημειώνεται ότι ο Νίκος Γραμματικός δεν είχε στη διάθεση του τον Παναγιώτη Νικολαΐδη, με τον νεοαποκτηθέντα Ιούλιο Αργυρού, να μην έχει βρει τα πατήματα του στη ομάδα και να μην συνεισφέρει τα αναμενόμενα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ – ΑΕΚ 26-18

Τα πεντάλεπτα: 2-2,, 5-4, 8-5, 10-5, 14-6, 17-8 (ημχ.), 18-8, 19-10, 21-12, 24-13, 25-15, 26-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός 4, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 2, Σκρόμπιτς, Στούμπης 5, Κανδύλας 4, Σανίκης 4, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 2, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού 1, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 2, Αλικάκος

Διαιτητές: Κατσίκης – Μιχαηλίδης Δίλεπτα: 5-1 Πέναλτι: 1/1-6/6

*Στο φύλλο αγώνα οι παρατηρητές έγραψαν: «Ρίψη υγρών στον αγωνιστικό χώρο από πλευράς οπαδών των γηπεδούχων κατά τη διάρκεια του Α’ ημιχρόνου είχε ως αποτέλεσμα διακοπή του αγώνα προκειμένου να γινει καθαρισμός. Ακολουθεί έκθεση».