ΓΑΣ Καματερού -Φίλιππος Βέροιας 34-24

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο ΓΑΣ Καματερού νίκησε 34-24 τον Φίλιππο Βέροιας και παραμένει στην πρώτη τετράδα, με τον ΠΑΟΚ να αναδεικνύεται πρωταθλητής χειμώνα στην Α1 γυναικών.

Το ματς ήταν αμφίρροπο για ένα ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μενέλαου Δανήλου επέβαλε τον ρυθμό και έφτασε εύκολα στη νίκη, πραγματοποιώντας επιμέρους σκορ 11-3, μετατρέποντας το 9-12 στο 26’ σε 20-15 στο 35’.

Η ομάδα του ΓΑΣ Καματερού σκαρφάλωσε στην 3η θέση με 12 πόντους και ξέφυγε στο +4 από τον Φίλιππο στην «μάχη» της τετράδας, η οποία και θα δώσει όπως όλα δείχνουν τα ευρωπαϊκά εισιτήρια για την επόμενη χρονιά.

Μάλιστα, ο ΓΑΣΚ διεκδικεί για πρώτη φορά τη συμμετοχή του στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Κορυφαία για τον ΓΑΣΚ ήταν η Ανδρίτσου, η οποία σημείωσε 8 τέρματα, με τις Καζάκη και Μανιά να πετυχαίνουν από 6.

Πριν από τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τον πρόωρο χαμό του Άκη Ψωμιάδη.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 34-24

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 2-1, 3-5, 6-8, 9-11, 15-14 (ημχ.), 19-15, 24-17, 29-17, 31-19, 33-22, 34-24

ΓΑΣΚ (Μενέλαος Δανήλος): Τσικνάκη, Μανιά 6, Ζιώγα 5, Καζάκη 6, Βασιλείου Μ., Βασιλειάδου 3, Ζενέλι 2, Ράτσικα, Στασινού, Χριστοπούλου 2, Ανδρίτσου 8, Νικολάου 1, Ταβλαρίδη, Βασιλείου Α., Σπυροπούλου, Καρέλα 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο 1, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 4, Ντόβα, Παπαδοπούλου 3, Καραχαρίση 6, Θοδοσοπούλου Β, Σπυριδοπούλου 2, Μπατζαρακούδη 5, Γεωργιάδου 4, Θεοδοσοπούλου Σ., Νοχουσίδου.

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 2/3-2/3