ΓΣ Χιλιώτης - ΑΕΚ 37-26

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η ΑΕΚ πήρε άνετα τη νίκη εκτός έδρας από τον ΓΣ Δράμας με 37-26, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ηandball Premier και έδειξε να βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει του ντέρμπι του Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό.

Η 10η νίκη της Ένωσης την φέρνει σε απόσταση ενός βαθμού από τον δεύτερο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ, με το μυαλό πλέον να βρίσκεται στο ματς της Τετάρτης στου Ρέντη (31/1, 19:00) για μια θέση στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο ΓΣ Δράμας ’86 το πάλεψε, όμως η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, με την προσοχή της να στρέφεται πια στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Καματερό, την Παρασκευή (17:15) στην προσπάθεια των δύο ομάδων για την παραμονή.

Σε ότι αφορά στο ματς, η ΑΕΚ εξασφάλισε από νωρίς προβάδισμα, έχοντας διαφορά 8 τερμάτων στο ημίχρονο (10-18), αυξάνοντας την έως το τέλος της αναμέτρησης στα 11.

Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε σιγή ενός λεπτού, στη μνήμη του Ακη Ψωμιάδη που «έφυγε» από τη ζωή τόσο άδικα, μόλις σε ηλικία είκοσι ενός ετών.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ ’86 – ΑΕΚ 26-37
Τα πεντάλεπτα
: 1-4, 3-8, 5-10, 6-13, 9-14, 10-18 (ημ.), 12-22, 13-24, 19-27, 22-31, 22-33, 26-37
ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ ’86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Γκαμώτσος, Κοτσαμαρίκογλου 3, Τουνγκελίδης 4, Θωμίδης 1, Αντάμοβιτς 5, Κοβογλανίδης 4, Κουρουτζίδης 2, Γιαννακόπουλος 3, Μαλαμίδης 1, Τσαύλος 3, Βουλγαράκης, Στρατηγέλης, Παγωνίδης, Κρανιώτης.
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης 1, Τσικογιαννόπουλος 1, Πέρρος 4, Χόγκας 10, Ζαμπούνης 6, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 3, Δομπρής 2, Βαμβακάς 1, Αργυρού 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 3, Αλικάκος.
Διαιτητές: Ουζούνης, Παρασκευούδης. Δίλεπτα: 3-8 Πέναλτι: ¾-2/2