Φίλιππος Βέροιας - Πανόραμα 30-20

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε εντός έδρας με 30-20 του HONDA Πανοράματος και εξασφάλισε την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου γυναικών.

Η ομάδα της Βέροιας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχε το προβάδισμα, με την Μπατζαρακούδη σε μεγάλη μέρα να πετυχαίνει 14 τέρματα.

Οι φιλοξενούμενες πάλεψαν στο δεύτερο ημίχρονο να αντιδράσουν, όμως ήταν αδύνατον να καλύψουν τη διαφορά, ένεκα του κακού ξεκινήματος. Από το Πανόραμα ξεχώρισε η Καραβέλη με 5 γκολ.

Ο Φίλιππος Βέροιας προκρίθηκε για τρίτη φορά στο φάιναλ φορ έπειτα από 18 χρόνια! Οι προηγούμενες συμμετοχές του ήταν στα φάιναλ φορ της Κοζάνης (1999) και της Νεάπολης (2000).

Ο Γιώργος Τσικίνας, των «ερυθρόλευκων» τόνισε μετά την αναμέτρηση: «Είναι μεγάλη μέρα για εμάς, γιατι μετά από πάρα πολλά χρόνια επιστρέφουμε σε φάιναλ φορ. Συγχαρητήρια στις παίκτριες μου για τον αγώνα που έκαναν.

Ελέγχαμε το ματς και παρά την κοιλιά που κάναμε δεν επιτρέψαμε στο Πανόραμα να διεκδικήσει τη νίκη. Είχαμε και τον τραυματισμό της Ανθίτση και τις ευχόμαστε περαστικά.

Γενικά είμαστε πολύ χαρούμενοι, το πιστέψαμε και πήραμε το ματς και την πρόκριση».

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ 30-20

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-3, 9-4, 13-5, 16-5, 17-6 (Ημίχρονο), 18-10, 18-14, 23-16, 27-17, 30-20

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 4, Ντόβα, Παπαδοπούλου 4, Ανθίτση 2, Καραχαρίση 4, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου 1, Καλμουκίδου 1, Μαπτζαρακούδη 14, Γεωργιάδου, Σ. Θεοδοσοπούλου, Σαμαρά, Νοχουσίδου, Πιτούλια.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Σπανού, Χαριτάκη, Αναστασιάδου, Καραβέλη 5, Ιωαννίδου 1, Αμανατίδου 4, Αργυροπούλου 3, Σεβδιάν 1, Μεντεσίδου 1, Δημητρακοπούλου, Κυρικλίδου 2, Μανάβη1, Χριστοδουλίδου, Λιόντα, Παπαδοπούλου 1, Κουλούρη 1.

Διαιτητές: Τόλιος-Τσιάνας. Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 4/5-2/2.

*Κόκκινη κάρτα: 48.53′ Αργυροπούλου (HONDA Πανόραμα)