Νηρέας - ΓΑΣ Καματερού 23-21

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Νηρέας, συνέχισε το αήττητο σερί του από τον Νότιο Όμιλο της Α2 Ανδρών και προκρίθηκε και στους «8» του Κυπέλλου Ανδρών, επικρατώντας 23-21 του ΓΑΣ Καματερού.

Παρά την απουσία των τριών βασικών Κακαβογιάννη, Σταύρου και Καλογερόπουλου, ο Νηρέας κατάφερε να φτάσει σε μία σημαντική νίκη.

Πρωταγωνιστικό ρόλο επιθετικά είχε ο αριστερός ίντερ, Ανέστης Αποστολίδης ο οποίος πέτυχε 8 γκολ, ενώ ξεχώρισε με την εμφάνιση του κάτω από τα δοκάρια ο τερματοφύλακας Δημήτρης Καραδήμας με πολλές επεμβάσεις, δύο εξ’ αυτών σε πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι ήδη στα πρώτα 36 λεπτά, κατάφεραν να προηγηθούν με 18-8, έχοντας χτίσει μεγάλη διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου με σερί 6-0 μετατρέποντας το 10-7 (24’) σε 16-7 (31’).

Ο ΓΑΣ Καματερού αντέδρασε μετά το 40’ και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-3, μείωσε σε 21-20 στο 57’. Όμως, ο Ζαλώνης στο 58:33 και το δοκάρι του Μελετάκου σε πέναλτι στο 59’, έκριναν τον αγώνα.

ΑΟ ΝΗΡΕΥΣ- ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 23-21

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-2, 8-5, 9-5, 11-7, 15-7 (ημχ.), 17-8, 18-11, 19-12, 19-15, 20-19, 23-21

ΝΗΡΕΑΣ (Μανώλης Γκούφας): Στρούζας, Θεοδώρου, Αποστολίδης 8, Στεφανίτσης 5, Μπακόπουλος, Βαλαβάνης, Πανταζής 2, Καραδήμας, Αποστολόπουλος 1, Κελεπούρης, Ζαλώνης 4, Παπαϊωάννου 1, Πάνου 2, Τσιβρανίδης.

ΚΑΜΑΤΕΡΟ (Παναγιώτης Μεσσήνης): Σαμαράς 2, Λαδάκης 2, Σκοδριάνος 1, Μπαλάσκας, Καμπουράκης 5, Μελετάκος 2, Ακάλεστος 5, Πιτερός, Μιμίκος, Μαγκαφουράκης, Μπούτος 2, Βορύλλας, Κότσιρας, Κουρέτας, Χελιώτης 2, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 3/4-1/4