Νίκη για τις γηπεδούχους

Αργυρώ Γιαννουδάκη

ΠΑΟΚ, Νέα Ιωνία, ΓΑΣ Καματερού και Αναγέννηση κράτησαν την έδρα τους στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ Α1 γυναικών.

Αήττητος ο ΠΑΟΚ

Η ομάδα χαντμπολ του ΠΑΟΚ συνέχισε το αήττητο σερί της, επικρατώντας 33-12 του Πανοράματος.

Ο δικέφαλος ήταν καταιγιστικός μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα 15-7 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, το Πανόραμα μείωσε στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο από το 40ο λεπτό ο ΠΑΟΚ με μία διαρκή αντεπίθεση έφτασε σε μία ευρεία νίκη.

Κορυφαία επιθετικά για τον ΠΑΟΚ ήταν η Τσαουσίδου, η οποία πέτυχε 5 γκολ.

ΠΑΟΚ RED LED – HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ 33-12

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 9-4, 11-5, 13-7, 15-7 (ημχ.) 16-9, 18-12, 20-12, 21-12, 28-12, 33-12

ΠΑΟΚ RED LED (Χρήστος Τζουβάρας): Νούλα 3, Μάστακα 4, Χατζηπαρασίδου 3, Γκάτζιου 1, Τσιομπάνου 4, Προκοπίδου 2, Μούρνου 2, Σεραφίμοβα, Νίκολιτς 4, Καβαζοπούλου, Παναγιωτίδου 1, Τζούρισιτς 1, Τσαουσίδου 5, Σαμολαδά, Κρίτζαλη, Στρατάκη 1.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Σπανού, Νταντιρά, Αναστασιάδου 3, Καραβέλη 4, Χαριτάκη, Ιωαννίδου, Αμανατίδου 1, Αργυροπούλου 4, Μεντεσίδου, Δημητρακοπούλου, Κυρικλίδου, Μαναβή, Χριστοδουλίδου, Γκαμπουρά, Κάρσιου, Σεβδίλη.

Διαιτητές: Αναστασίου-Μπουγιάκας, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 4/4-4/5

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Ο φωτισμός του γηπέδου στη μια πλευρά ήταν ανεπαρκής. Ο αγώνας τελείωσε κανονικά».

Άνετη νίκη του ΓΑΣΚ επί του ουραγού Φιλώτα

Ο ΓΑΣ Καματερού έφτασε στην 4η νίκη του στο πρωτάθλημα Α1 Γυναικών, επικρατώντας 29-18 του Φιλώτα Φλώρινας.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Καματερού ανέβηκε στην 4η θέση με 8 πόντους, ενώ ο Φιλώτας παρέμεινε ουραγός χωρίς πόντο.

Άσχημη στιγμή ο τραυματισμός της Ριστόφσκα στο γόνατο για τις φιλοξενούμενες.

Επιθετικά ξεχώρισαν οι Ζιώγα και Βασιλειάδου, οι οποίες πέτυχαν από 5 γκολ.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 29-18

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 7-3, 10-4, 12-7, 18-8 (ημχ.), 19-9, 19-11, 21-12, 24-14, 26-17, 29-18

ΓΑΣΚ (Μενέλαος Δανήλος): Τσικνάκη, Μανιά, Ζιώγα 5, Καζάκη 3, Βασιλείου Μ. 1, Βασιλειάδου 5, Ζενέλι 3, Ράτσικα, Στασινού, Χριστοπούλου, Ανδρίτσου 4, Συζίνου, Νικολάου 1, Βασιλείου Α. 2, Σπυροπούλου 2, Καρέλα 3.

ΦΙΛΩΤΑΣ: Ρακοπούλου 3, Κωτσοπούλου, Ρόμπε, Κατσουπάκη 1, Βαφειάδου, Φωκά 1, Τσιτλακίδου 4, Γκάτσιου 1, Ριστόφσκα 6, Γεωργιάδου, Παραστατίδου 2.

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Μπράμου, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 2/3-4/5

Έγραψε πάλι 38 γκολ το κοντέρ!

Η Νέα Ιωνία μετά το 38-11 επί του Άρη στον αγώνα Κυπέλλου, πέτυχε ξανά 38 γκολ επί του Γηραιού (38-18), αυτή τη φορά για τον αγώνα της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο ΟΦΝΙ έφτασε στην 5η του νίκη στη διοργάνωση, με την Παπά να συμβάλλει τα μέγιστα πετυχαίνοντας 9 γκολ.

Ο Αρης, έχει το χρόνο να ανασυνταχθεί, την επόμενη αγωνιστική υπάρχει ρεπό για την ομάδα, έτσι το ενδιαφέρον για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στρέφεται στον εκτός έδρας αγώνα με τον Μ. Αλέξανδρο Γιαννιτσών (9η αγων., 27/1).

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ – ΑΡΗΣ Θ. 38-18
Τα πεντάλεπτα: 3-0, 7-0, 11-2, 14-3, 18-3, 23-5 (ημ.), 25-6, 29-7, 30-10, 36-17, 38-18
ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου): Μ. Κεπεσίδου, Ν. Κεπεσίδου, Μίλασιτς 3, Παπανικολάου 2, Πάπα 9, Πανούση Ε., Ζυγούρα 2, Μακρή, Μάγκου 2, Βαφειάδου 4, Κατούφα, Διακογιάννη 2, Τσώνη 5, Χρονοπούλου 1, Στουγιαννίδου 8.

ΑΡΗΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Κοπανέλλου, Κεσοπούλου 3, Γιώβη 2, Κούπα 1, Αθανασοπούλου 5, Αμβροσιάδου, Ταϊρίδου, Ράπτη 7, Γιαννοπούλου, Καγγελάρη, Λούρη.
Διαιτητές: Kουτσός, Ανταλής. Δίλεπτα: 3-1. Πέναλτι: 0-0/6/6

Έκανε αυτό που ξέρει!

Η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε 29-25 του Φίλιππου Βέροιας για την 7η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ των γυναικών.

Η ομάδα της Άρτας δεν είχε εύκολο έργο, αλλά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φιλίππου και να πάρει τους δύο βαθμούς.

Κορυφαία από τους γηπεδούχους ήταν η Σκάρα με επτά τέρματα, ενώ από τον Φίλιππο ξεχώρισε η Μπατζαρακούδη επίσης με επτά γκολ.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 29-25

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-4, 7-8, 7-10, 12-11, 15-13 (Ημίχρονο), 16-17, 18-19, 22-20, 24-22, 27-23, 29-25

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ιόνκα Δήμου): Μπαλάφα 3, Σκουτέλα 5, Καλοϊδή 4, Σμαρδέλη 2, Βέμη 4, Σκάρα 7, Μέγα, Δήμου, Κολτούκη, Βράτσεβα 4, Παπανδρέου, Κουρέλη, Μάμαλη, Καλανσίκοβα, Κανερά.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 3, Παπαδοπούλου 4, Ανθίτση 3, Καραχαρίση 3, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 4, Μπατζαρακούδη 7, Γεωργιάδου, Νούσια, Στεφανίδου 1, Πιτούλια.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης-Τομίδης. Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/2-2/5.