Νικηφόρα ΓΑΣΚ, Αναγέννηση και Φίλιππος

Αργυρώ Γιαννουδάκη

ΓΑΣΚ Καματερού και Αναγέννησης επικράτησαν εντός έδρας, με τον Φίλιππο να φεύγει νικητής από την Φλώρινα στα ματς της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 γυναικών.

Ανώτερο το Καματερό

Οι μεταγραφικές κινήσεις του καλοκαιριού «βγήκαν» και ο ΓΑΣ Καματερού έχει βελτιωθεί αισθητά ποιοτικά. Έτσι, συνεχίστηκε το θετικό σερί, μετά τη νίκη επί του Μεγάλου Αλεξάνδρου πήρε τη νίκη και επί του Άρη με 27-19.

Οι φιλοξενούμενες αδυνατώντας να αντιδράσουν κατάφεραν απλώς να κλείσουν την «ψαλίδα» του σκορ στα 8 γκολ στην εκπνοή του αγώνα. Το Καματερό έφτασε τους 4 πόντους στην Α1 Γυναικών, ενώ ο Άρης έμεινε στους 3 πόντους.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΑΡΗΣ Θ. 27-19
Τα πεντάλεπτα:
0-0, 4-2, 7-3, 10-4, 12-7, 14-8 (ημχ.) 17-10, 19-12, 23-13, 26-14, 27-16, 27-19
ΓΑΣΚ (Μενέλαος Δανήλος): Τσικνάκη, Μανιά 5, Ζιώγα, Καζάκη 4, Καραγιάννη, Βασιλειάδου 4, Ζενέλι 2, Ράτσικα, Στασινού, Χριστοπούλου, Ανδρίτσου 5, Συζίνου 3, Νικολάου, Βασιλείου, Σπυροπούλου, Καρελά 4.
ΑΡΗΣ (Ευθύμης Πιπελίδης): Κοπανέλου, Κεσοπούλου, Γιώβη 1, Κούπα, Αθανασοπούλου 1, Βλάχου, Ταϊρίδου, Ράπτη, Ευμορφίδου, Γιαννοπούλου 6, Καγγελάρη, Λούρη 10.
Διαιτητές: Ανταλής- Φωκίτης, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/3-3/4

Δίκαιη νίκη για την Αναγέννηση
Ντέρμπι έως τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα στην Αναγέννηση και το Πανόραμα. Στο 20' οι δύο ομάδες βρέθηκαν για τελευταία φορά ισόπαλες με 8-8, με τις γηπεδούχες να ανεβάζουν απόδοση και να παίρνουν προβάδισμα 4 γκολ στο ημίχρονο (16-14).

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά άνοιξε περισσότερο, φτάνοντας στη λήξη στα 9 γκολ.

Κορυφαία για την ομάδα της Ιόνκα Δήμου ήταν η Σκάρα, η οποία βρήκε δίκτυα 8 φορές.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓ. ΑΡΤΑΣ-HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ 34-25
Τα πεντάλεπτα
: 2-2, 4-4, 7-4, 8-8, 13-11, 16-12 (Ημίχρονο), 19-13, 21-14, 25-16, 27-19, 31-21, 34-25
ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓ. ΑΡΤΑΣ (Ιόνκα Δήμου): Μηλιώνη, Μπαλάφα 4, Σκουτέλα 6, Καλοϊδη 6, Σαγάνη, Βέμη 2, Σκάρα 8, Μέγα, Δήμου 2, Κολτουκη 1, Βράτσεβα 5, Παπανδρέου, Κανάρα, Κουρέλη, Καλανσίκοβα, Μάμαλη.
HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Τριαντάφυλλος Χριστοδουλίδης): Μπελμέζοβα, Αργυροπούλου 2, Σεβδίλη 3, Αναστασιάδου, Μεντεσίδου, Κυρικλίδου 1, Μανάβη 1, Νταντίρα, Αμανατίδου 9, Χαριτάκη, Χριστοδουλίδου 1, Καραβέλη 7, Δημητρακοπούλου 1, Σπανού.
Διαιτητές: Μαυρίδης-Στεφανίδης. Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/7-7/11.

Κυρίαρχος ο Φίλιππος

Ο Φίλιππος Βέροιας εμφανίστηκε καταιγιστικός επί του Φιλώτα, επικρατώντας με 30-18, φτάνοντας τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα, ο Φιλώτας Φλώρινας υπέστη την 4η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια και να παραμένει στην τελευταία θέση.

Το ματς ήταν αμφίρροπο έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τις γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 11-11 στο 25' και τον Φίλιππο να παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ με 11-15.

Η συνέχεια βρήκε τον Φίλιππο να μην απειλείται ξανά σε κανένα σημείο του αγώνα και να φτάνει σε μία ευρεία νίκη. Πρώτη σκόρερ του Φιλίππου η Δήμητρα Μπατζαριουδάκη με 12 γκολ.

ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 18-30
1-0, 3-1, 7-4, 9-8, 11-11, 11-15 (ημχ.), 12-18, 14-20, 15-22, 17-22, 18-28, 18-30.
ΦΙΛΩΤΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Σουλτάνα Τσουτσουλάκη): Ρακοπούλου, Κωτσοπούλου, Ρόμπε, Κατσουπάκη 1, Φυλάκη, Παρασκευοπούλου, Βαφειάδου, Φωκά, Τσιτλακίδου 4, Γκάτσιου 4 , Ριστόφσκα 6, Γεωργιάδου, Τριπκόφσκα 3, Παραστατίδου, Μίτις, Κεβρεκίδου.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Παπαδοπούλου 6, Ανθίτση 4, Καραχαρίση 4, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 4, Μπατζαρακούδη 12, Γεωργιάδου, Νούσια, Στεφανίδου, Νοχουσίδου, Πιτούλια.
Διαιτητές: Τέμης-Γιάννου, Δίλεπτα 2-5, Πέναλτι 1/1-2/3,
Κόκκινη Ανθίτση 46:18