AEK - Δούκας 24-27

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε επιπόλαιη και «πέταξε» τη νίκη στην έδρας της απέναντι σε ένα Δούκα, ο οποίος εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος στα κρίσιμα σημεία του ματς της 6ης αγωνιστικής της Ηandball Premier.

Η Ένωση είχε ένα κακό οκτάλεπτο στο τέλος του δεύτερου ημιχρόνου, διάστημα που εκμεταλλεύτηκε ο Δούκας διαμορφώνοντας το 19-19 (47:23) σε 19-24 (55:15)...

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως πλήρωσε ακριβά την ολιγωρία της, χάνοντας πολύτιμους βαθμούς στην έδρας της κόντρα σε έναν αντίπαλο κόντρα στον οποίο θα μπορούσε να διεκδικήσει περισσότερα...

Η νίκη αυτή φέρνει τον Δούκα στην 3η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, αφήνοντας την ΑΕΚ στην 6η θέση με 6 βαθμούς.

Ο Δούκας μπήκε ψιλιασμένος και καλά διαβασμένος και είχε τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια. Βρέθηκε με προβάδισμα 4 γκολ στο 19:45 (6-10) με την ΑΕΚ να απαντά με 4-0 και να ισοφαρίζει στο 24:28, ενώ στο στο 26:36 με επιμέρους σκορ 6-1 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά 12-11.

Το δεύτερο μπλακ άουτ της Ένωσης στο δεύτερο ημίχρονο το πλήρωσε ακριβά, μειώνοντας απλώς σε 24-26.

ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 24-27

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-7, 6-10, 10-11, 12-13 (ημχ.), 14-15, 16-16, 17-18, 19-21, 19-23, 24-27

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαΐδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης Π. 4, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 4, Δομπρής, Βαμβακάς 3, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 2, Αλικάκος.

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 5, Τόμπρος, Παπαπούλιος, Γκέρτσος 2, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς 3, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 5, Ζιβούλοβιτς 3, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος 4, Ζαφειράκης, Κεδέρης 2, Κολλύρης.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/2-3/3