Η ήττα της Σάκκαρη και η διαιτητική παρωδία (vid)

Aξέχαστος θα μείνει στη Μαρία Σάκαρη ο αγώνα του ημιτελικού στο τουρνουά Sharm El Sheikh, της Αιγύπτου και όχι λόγω της ήττας από την Ντόνα Βέκιτς.

Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με  6-7 (3), 6-4, 6-1, σε ένα ματς στο οποίο πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο διαιτητής με τα απανωτά απίστευτα λάθη του.

Η Σάκκαρη στο 10ο γκέιμ του δευτέρου σετ , έχοντας κάνει αρκετή υπομονή ξέσπασε μαζί και το γκέιμ στο σερβίς της και δέχτηκε παρατήρηση.

Στο τρίτο σετ ο διαιτητής κατάφερε χρέωσε πόντο στη Κροάτισσα, παρότι ο επόπτης γραμμών είχε δώσει την μπάλα άουτ, χωρίς φυσικά να κάνει overrule. Για να αποκατασταθεί το λάθος, το οποίο φυσικά δεν είναι καθόλου σύνηθες σε επαγγελματικούς αγώνες η Σάκκαρη διαμαρτυρήθηκε.