Η ομάδα στήριξης και οι προεθνικές όλων των κατηγοριών

Τα ονόματα των αθλητών και αθλητριών που εντάσσονται στην ομάδα στήριξης και στις προεθνικές ομάδες Νέων Α/Γ, Εφήβων- Νεανίδων και Παίδων – Κορασίδες επικύρωσε το διοικητικό συμβούλιο της ομοσπονδίας στη σημερινή του συνεδρίαση.

Η ομάδα στήριξης και οι προεθνικές όλων των κατηγοριών

 

Συνολικά 121 αθλητές και αθλήτριες όλων των ηλικιών θα βρίσκονται στην ομπρέλα της ομοσπονδίας με στόχο την καλύτερη δυνατή προετοιμασία ενόψει των υποχρεώσεων του 2017. 

Η ομοσπονδία θα φροντίσει και φέτος να ενισχύσει τους αθλητές τόσο της ομάδας στήριξης όσο και των προεθνικών ομάδων εξασφαλίζοντας τους τις καλύτερες δυνατές συνθήκες προπόνησης (προετοιμασίες, καμπ, ιατριακή περίθαλψη, όργανα, κ.α). 

Το 2017 περιλαμβάνει πολλές αγωνιστικές προκλήσεις με τους μεγάλους να ρίχνουν το βάρος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανοιχτού και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού. Στο καλεντάρι υπάρχουν και οι Μεσογειακοί Αγώνες, που είναι στο πλάνο πολλών αθλητών και φυσικά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, με την ελληνική ομάδα να αγωνίζεται στη Σούπερ λίγκα. Οι αθλητές των μικρότερων κατηγοριών θα ρίξουν το βάρος τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ε/Ν και το Παγκόσμιο Π/Κ.

 

ΟΜΑΔΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ

1              Λούης Τσάτουμας (Μήκος)

2              Μιχαήλ Μερτζανίδης  (Μήκος)

3              Χαίδω Αλεξούλη  (Μήκος)

4              Μαρία Γάτου  100 μ./4Χ100 μ.

5              Γωγώ Κοκλώνη  100 μ./4Χ100

6              Ραφαέλα Σπανουδάκη  200 μ./4Χ100 μ.

7              Λεδάκη Στέλλα (Επι κοντώ)

8              Ανδρέας Δημητράκης  (800 μ./1500 μ.)

9              Ολυμπία Πετσούδη (100 μ. εμπ.)

10           Ευθυμία Κολοκυθά  (Μήκος)

11           Δέσποινα Ζαπουνίδου (20 χλμ βάδην)

12           Τατιάννα Γκούσιν (Υψος)

13           Ελένη Φιλάνδρα    (800 μ.)      

14           Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (800 μ.)

15           Σοφάνη Ευαγγελία (Σφαιροβολία)

16           Χριστίνα Αλβερτσιάν  (τριπλούν)

17           Αναστασία Καρακατσάνη (5.000 μ.)

18           Πέννυ Τσινοπούλου (20 χλμ βάδην)

19           Ανδριάννα Φέρρα  (100 μ.-200 μ.)

20           Παναγιώτης Ανδρεάδης  100/4Χ100

21           Παναγιώτης Τρυβιζας  (100-200μ,4x100μ)

22           Ιωάννης Νυφαντόπουλος  100/4Χ100

23           Μιχάλης Σταματόγιαννης  (Σφαιροβολία)

24           Κων/νος Ντεντόπουλος 50χλμ. Βάδην

25           Χρήστος Καλλίας  (3000 μ.)

26           Μάρκος Γκούρλιας  (5000 μ.)

27           Δημήτρης Πατσουκάκης  (Επί Κοντώ)

28           Δημήτρης Τσιάμης  (τριπλούν)

29           Δημήτρης Μπαλταδούρος  (Τριπλούν)

30           Νίκος Εμπέογλου (400 μ.)

31           Κωνσταντίνος Νάκος  (400 μ εμπόδια)

32           Πέτρος Κυριακίδης  (400 μ./400 εμπ.)

33           Γιάννης Λογοθέτης (400 μ.)

34           Νίκος Καψής   (Μήκος)

35           Γιώργος Τσάκωνας  (Μήκος)

36           Κωνσταντίνος Νακόπουλος (800 μ./1.500μ)

37           Γρηγορία Κεραμιδά  200 μ./4X100 μ.

38           Έφη Θεοδώρου (400 μ. εμπ.)

39           Γιάννης Χουλάκης (ακοντισμός)

40           Παναγιώτης Μάντης (Δέκαθλο)

41           Χρήστος Κοτίτσας  (800 μ.)

42           Χριστόφορος Μερούσης (Μαραθώνιος)

43           Σοφία Ρήγα (Μαραθώνιος)

44           Παναγιωτα Βλαχάκη (Μαραθώνιος)

45           Στέλλα Τζικανούλα(Έπταθλο)

46           Αλεξία Κανάκη (400 μ. εμπ.)

47           Μαρία Λιτσένη (400 μ. εμπ.)

48           Παναγιώτης Μπουζιάνης (σφαιροβολία)

 

Νέοι Ανδρες/Γυναίκες

Ηλιάνα Κοροσίδου (σφυροβολία)
Αναστασία Μαρινάκου (1.500 μ.)
Γιάννης Κυριαζής (ακοντισμός)
Γεωργία Στεφανίδη (επί κοντώ)
Κατερίνα Βαγενά (επί κοντώ)
Σταματία Σκαρβέλη (σφαιροβολία)
Ζαχαρίας Τσαμουδάκης (βάδην)
Ιωάννα Ζακκά (ύψος)
Κωνσταντίνα Ρωμαίου (τριπλούν)
Γιάννης Βαίτσης (βάδην)
Δήμητρα Γναφάκη (400 μ. εμπ.)
Ιβάν Μενγκλέμπεη (σφυροβολία)
Παναγιώτα Βενιέρη (200 μ.)
Δέσποινα Μουρτά (400 μ.)
Νίκος Γαβριηλίδης (σφυροβολία)
Τάσος Λατιφλάρι (σφαιροβολία)
Κυριάκος Ζώτος (σφαιροβολία)
Νίκος Ανδρικόπουλος (τριπλούν)
Αγγελος Βασιλείου (1.500 μ.)
Γιώργος Αγορίτσας (200 μ.)
Μάρκος Συρίγος (μήκος)
Αλέξανδρος Περιστέρης (μήκος)
Θανάσης Παπαδόπουλος (μήκος)
Βαλεντίνος Νταμοτσίδης (επί κοντώ)

 Εφηβοι

Μιχάλης Παππάς (200μ./400 μ.)
Βασίλης Κοπανάς (800 μ.)
Θανάσης Καλάκος (800 μ.)
Χρήστος Παπούλιας (1.500 μ.)
Βαλεντίνος Γουλάρας (110 μ. εμπ.)
Γιώργος Καλογεράκης (400 μ. εμπ.)
Αρης Δρίτσας (400 μ. εμπ.)
Νίκος Σάκης (2.000 μ. στιπλ)
Γιώργος Τζατζιμάκης (10.000 μ. βάδην)
Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ)
Νίκος Νεράτζης (επί κοντώ)
Δημήτρης Καραγιάννης (επί κοντώ)
Γιάννης Κυριαζής (επί κοντώ)
Αντώνης Μέρλος (ύψος)
Δημήτρης Μονώπολης (τριπλούν)
Αλέξανδρος Αθανασίου (μήκος)
Μίλτος Τεντόγλου (μήκος)
Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (μήκος)
Γιώργος Κορακίδης (σφυροβολία)
Μανώλης Καμτσικλής (σφυροβολία)
Οδυσσέας Μουζενίδης (σφαιροβολία)
Νεάνιδες

Αννα Κιάφα (400 μ. εμπ.)
Βασιλεία Γουνάκη (3.000 μ. στιπλ)
Αναστασία Μήτσου (5.000 μ. βάδην)
Δήμητρα Μπόχωρη (10.000 μ. βάδην)
Αθανασία Βαίτση (10.000 μ. βάδην)
Δέσποινα Μαλταμπέ (Υψος)
Μυρτώ Κασσωτάκη (επί κοντώ)
Ευαγγελία Γερομαρκάκη (σφαιροβολία)
Κωνσταντίνα Σπανουδάκη (δισκοβολία)
Αφροδίτη Μανιού (ακοντισμός)
Ελένη Γκέλη (έπταθλο)
Ζαφείρα Συνολάκη (έπταθλο)
Νικολέττα Κυνατίδου (800 μ.)

 Παίδες

Γιώργος Μηλιάρας (800 μ./1.500 μ.)
Χαρίδημος Ξενιδάκης (800 μ.)
Δημήτρης Τσίτσος (ακοντισμός)
Ανδρέας Πανταζής (τριπλούν)
Φίλιππος Τζάνης (400 μ.) 
Κορασίδες

Μαρία Μαγκουλιά (σφαιροβολία)
Κυριακή Φιλτισάκου (5.000 μ. βάδην)
Αριάδνη Αδαμοπούλου (επί κοντώ)
Αρτεμις Αναστασίου (200 μ.)
Πασχαλίνα Παπαδοπούλου (100 μ. εμπ.)
Μελπομένη Γρηγοριάδου (ακοντισμός)
Σταυρούλα Κοσμίδου (σφυροβολία)
Κωνσταντίνα Δόση (υψος)
Βάγια Δαμπλιά (200 μ.)
Μαρία Σεφεριάδη (5.000 μ. βάδην)
 

Best of internet