«Χάλκινη» η εθνική νέων γυναικών!

Μπορεί το ανδρικό πόλο να είναι πιο δημοφιλές εντός συνόρων, όμως τις περισσότερες επιτυχίες τις έχουν φέρει οι γυναίκες. Συνεχίζοντας την καλή παράδοση η εθνική ομάδα νέων γυναικών κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Χάγης.

Τα κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου, ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών επικρατώντας 10-9 της Ιταλίας στον μικρό τελικό.

Οι διεθνείς μας βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο γρήγορα ανέκαμψαν παίρνοντας προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 4-3. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Εθνική μας μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 6-3, αλλά Ιταλίδες μείωσαν στο ένα γκολ μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (6-5).

Στην τρίτη περίοδο οι Ιταλίδες ισοφάρισαν σε 6-6 και η ελληνική ομάδα αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Τελικά το γκολ ήρθε με την Ελευθερία Πλευρίτου, όμως η απάντηση ήταν άμεση και η περίοδος έληξε με 7-7.

Το μετάλλιο κρίθηκε στο τελευταίο οκτάλεπτο, στο οποίο η Εθνική μας μπήκε πιο αποφασισμένη και με δύο γκολ των αδελφών Πλευρίτου (Βάσως και Ελευθερίας) πήρε προβάδισμα με 9-7. Οι Ιταλίδες μείωσαν σε 9-8, με γκολ της Χυδηριώτη ύστερα από κακό παραπάνω έδωσε διαφορά δύο γκολ 1.39 πριν την λήξη. Το μόνο που κατάφεραν οι Ιταλίδες ήταν να μειώσουν σε 10-9, ενώ στην τελευταία επίθεση η Σταματοπούλου απέκρουσε σουτ της Αβένιο.

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ 10-9

Οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 1-2, 3-2.

ΕΛΛΑΔΑ (Στέφανος Λέανδρος): Ιωάννα Σταματοπούλου, Ελισάβετ Πρωτοπαπά 1, Ιωάννα Χυδηριώτη 4, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Βασιλική Πλευρίτου 2, Ελένη Ξενάκη, Έλενα Ελληνιάδη, Μαρία Πάτρα, Άνθια Παπαναστασίου, Μαρία Ελένη Σελετοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Ιφιγένεια Μαυρωτά, Ελένη Σωτηρέλη.

ΙΤΑΛΙΑ (Πάολο Τζίτζα): Νίγκρο, Τσιτίνο 1, Κοκιέρε 4, Αβένιο 2, Ρανάλι 2, Μίλιο, Πικότσι, Ντι Κλαούντιο, Τρούκο, Φορέστο, Αλταμούρα, Μαράνι, Μπαντσέλι.

Να σημειώσουμε ότι εκτός από τα 13 τρομερά κορίτσια μας -που αναφέρονται αναλυτικά στη σύνθεση- και τον προπονητή τους Στέφανο Λέανδρο, την αποστολή συνοδεύουν ο συνεργάτης του Άγγελος Γαρελίδης, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και το μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ Βασιλική Αρβανιτοπούλου, ως αρχηγός της αποστολής.