Χωρίς κόπο ο Ντελ Πότρο στον προημιτελικό!

Αργυρώ Γιαννουδάκη

O Χουάν Μαρτίν ντελ Πότρο εξασφάλισε την «είσοδο» στα προημιτελικά του Αμερικανικού Όπεν, χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα, αφού ο Ντομινίκ Τιέμ αναγκάστηκε να αποσυρθεί.

Ο Αυστριακός εγκατέλειψε τον αγώνα στη 1 ώρα και 12 λεπτά, στο δεύτερο σετ και ενώ το σκορ ήταν 6-3, 3-2, με τον Αργεντινό να επιστρέφει στα προημιτελικά για τέταρτη φορά στην καριέρα του και τέσσερα χρόνια μετά την τελευταία φορά.

Ο αντίπαλος του Νο 142 στον κόσμο, νικητή της διοργάνωσης το 2009 θα προκύψει από το ματς μεταξύ του Ουκρανού Μαρτσένκο και του Βαβρίνκα.

Aξίζει να σημειωθεί ότι o Nτέλπο μπήκε με wild card στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης και έγινε ο παίκτης με τη χαμηλότερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη που προκρίνεται στον προημιτελικό του US Open, μετά τον Τζίμι Κόνορς το 1991, ο οποίος ως Νο 174 είχε φτάσει ως τον ημιτελικό της διοργάνωσης.