Ήττα και αποκλεισμός για την εθνική

Η εθνική ομάδα πόλο των εφήβων ηττήθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στη διαδικασία των πέναλτι με 18-17 από την Ουγγαρία (κ.δ. 15-15).

Οι Έλληνες διεθνείς κατάφεραν να ισοφαρίσουν μόλις δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 3-0 στα τρία πρώτα λεπτά. Όμως οι Ούγγροι κατάφεραν να αντιδράσουν και αφού ισοφάρισαν σε 4-4, πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 7-6. Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου μισή ώρα κι ενώ το σκορ ήταν στο 6-5 υπέρ της Ουγγαρίας λόγω κατταρακτώδους βροχής (2:24 πριν την λήξη του ημιχρόνου).

Στην συνέχεια οι Ούγγροι έφτασαν σε προβάδισμα τριών γκολ (12-9), λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, όμως οι Έλληνες διεθνείς έδειξαν ψυχή και ισοφάρισαν στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου σε 12-12. Στην συνέχεια το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι Ούγγροι είχαν το προβάδισμα συνεχώς (13-12, 14-13, 15-14) όμως ένα γκολ του Νίκου Γαρδίκα 2'' πριν το τέλος έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί οι Ούγγροι στάθηκαν πιο τυχεροί και πιο ψύχραιμοι παίρνοντας την νίκη με 3-2.

ΕΛΛΑΔΑ - Ουγγαρία 17-18 πεν.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-4, 4-5, 5-3, πεν. 2-3

ΕΛΛΑΔΑ: Γιαννόπουλος 5, Νικολαΐδης 3, Γαρδίκας 2, Γκιουβέτσης 2, Παπασηφάκης 2, Παπαναστασίου 1

Ουγγαρία: Βάντοβιξ 6, Νάγκι 4, Φέκετε 2, Κόσα 1, Μπούριαν 1, Τελέκι 1

Πλέον η ελληνική ομάδα θα παίξει για τις θέσεις 5-8 με τον ηττημένο του ζευγαριού Αυστραλία - Κροατία.