Πρεμιέρα του US Open με Σάκκαρη!

Η Άννα Σάκκαρη ρίχνεται αύριο στη μάχη του US Open, κόντρα στην Κινέζα Γινγκ-Γινγκ Ντουάν.

Ούσα πλέον στον Νο 94 της παγκόσμιας κατάταξης η Σάκκαρη προκρίθηκε για πρώτη φορά απευθείας στο ταμπλό γκραν σλαμ διοργάνωσης. 

Σε ότι αφορά στην 27χρονη Κινέζα αντίπαλο της βρίσκεται στο Νο 103 της παγκόσμιας κατάταξης και είναι 7η παρουσία της σε γκραν σλαμ και 3η στο Αμερικανικό Όπεν (2013, 2014), όπου σταμάτησε στον πρώτο γύρο. 

Από την πλευρά της 19χρονης Ελληνίδας η φετινή είναι η δεύτερη παρουσία της στο Αμερικανικό Όπεν, στο οποίο πέρυσι είχε γνωρίσει την ήττα στον πρώτο γύρο από την  Κινέζα Κιανγκ Γουάνγκ Νο 112 στην παγκόσμια κατάταξη, με την Σάκκαρη να ξεκινά τη σταθερά ανοδική της πορεία ούσα τότε στο Νο 207. 

Η περυσινή πρόκριση στο κυρίως ταμπλό ήταν η πρώτη στην καριέρα της (ακολούθησαν σε Αυστραλιανό Όπεν και Γουίμπλεντον), έχοντας αποκλείσει στα προκριματικά την Αναστασία Σεβάστοβα (Λετωνία), Αν Σοφί Μέσταχ (Βέλγιο) και Πέντρα Μάρτιτς (Κροατία). 

To πρόγραμμα των αγώνων αρχίζει στις 18:00 ώρα Ελλάδας, με την Ρομπέρτα Βίντσι, περσινή φιναλίστ να κοντράρεται με την Αννα-Λένα Φρίζνταμ, ενώ το τρίτο προγραμματισμένο ματς στο Arthur Ashe είναι αυτό του Ραφαέλ Ναδάλ με τον Ντένις Ιστομίν. 

Στις το 2 το πρωί της Τρίτης έχει προγραμματιστεί η τελετή έναρξης και αμέσως μετά ακολουθεί το ματς του Τζόκοβιτς με τον Πολωνό Γέρζι Γιάνοβιτς. 

Περίπου στις 12 το βράδυ αναμένεται να ξεκινήσει ο αγώνας του Μάρκου Παγδατή στο court 6 κόντρα στον 26χρονο Φακούντο Μπάγκνις από την Αργεντινή Νο 90 στον κόσμο. 

Το πρόγραμμα της Δευτέρας (29/08):

Arthur Ashe Stadium (18:00): 
1. Roberta Vinci (7) v. Anna-Lena Friedsam 
2. Polona Hercog v. Angelique Kerber (2) 
3. Rafael Nadal (4) v. Denis Istomin 
(όχι πριν τις 02:00): 
4. Novak Djokovic (1) v. Jerzy Janowicz 
5. Madison Keys (8) v. Alison Riske

Louis Armstrong Stadium (18:00): 
1. Rogerio Dutra Silva v. Marin Cilic (7) 
2. Francesca Schiavone v. Svetlana Kuznetsova (9) 
3. Elise Mertens v. Garbine Muguruza (3) 
(όχι πριν τις 00:30): 
4. Jack Sock (26) v. Taylor Fritz

Grandstand (18:00): 
1. Caroline Wozniacki v. Taylor Townsend 
2. John Isner (20) v. Frances Tiafoe 
3. Jo-Wilfried Tsonga (9) v. Guido Andreozzi 
4. Johanna Konta (13) v. Bethanie Mattek-Sands

Court 17 (18:00): 
1. Samantha Crawford v. Belinda Bencic (24) 
2. Gael Monfils (10) v. Gilles Muller 
3. Magda Linette v. Dominika Cibulkova (12) 
(όχι πριν τις 02:00): 
4. Milos Raonic (5) v. Dustin Brown

Court 5 (18:00): 
1. Kyle Edmund v. Richard Gasquet (13) 
2. Alize Cornet v. Mirjana Lucic-Baroni 
3. Brian Baker v. Federico Delbonis 
4. Barbora Strycova (18) v. Monica Niculescu

P6/Old Grandstand (18:00): 
1. Jordan Thompson v. Steve Darcis 
2. Vasek Pospisil v. Jozef Kovalik 
3. Monica Puig (32) v. Saisai Zheng 
(όχι πριν τις 02:00): 
4. Mandy Minella v. Elina Svitolina (22)

Court 13 (18:00): 
1. Carina Witthoeft v. Misaki Doi (30) 
2. Naomi Osaka v. Coco Vandeweghe (28) 
3. Yoshihito Nishioka v. Kevin Anderson (23) 
4. James Duckworth v. Robin Haase

Court 4 (18:00): 
1. Thomaz Bellucci v. Andrey Kuznetsov 
2. Yulia Putintseva v. Sabine Lisicki 
3. Dudi Sela v. Pablo Cuevas (18) 
4. Madison Brengle v. Kayla Day

Court 6 (18:00): 
1. Andrea Petkovic v. Kristina Kucova 
2. Catherine Bellis v. Viktorija Golubic 
3. Marcos Baghdatis v. Facundo Bagnis 
4. Lucas Pouille (24) v. Mikhail Kukushkin

Court 7 (18:00): 
1. Lukas Lacko v. Ernesto Escobedo 
2. Maria Sakkari v. Ying-Ying Duan 
3. Tsvetana Pironkova v. Virginie Razzano 
(όχι πριν τις 02:00):
4. Guillermo Garcia-Lopez v. Roberto Bautista Agut (15)

Court 8 (18:00): 
1. Sergiy Stakhovsky v. Gastao Elias 
2. Anastasija Sevastova v. Anna Karolina Schmiedlova 
3. Mischa Zverev v. Pierre-Hugues Herbert 
4. Su-Wei Hsieh v. Kateryna Bondarenko

Court 9 (18:00): 
1. Julien Benneteau v. Albert Ramos-Vinolas (31) 
2. Yafan Wang v. Alison Van Uytvanck 
3. Danielle Collins v. Evgeniya Rodina 
4. Jiri Vesely v. Saketh Myneni

Court 11 (18:00): 
1. Bjorn Fratangelo v. Guido Pella 
2. Christina McHale v. Mona Barthel 
3. Jan Sartral v. Mackenzie McDonald 
4. Aliaksandra Sasnovich v. Lauren Davis

Court 12 (18:00): 
1. Petra Kvitova (14) v. Jelena Ostapenko 
2. Sara Errani (27) v. Shelby Rogers 
3. Benoit Paire (32) v. Dusan Lajovic 
4. Adrian Mannarino v. Ryan Harrison

Court 14 (18:00): 
1. Mikhail Youzhyny v. Martin Klizan (28) 
2. Stephane Robert v. Andreas Seppi 
3. Irina-Camelia Begu (21) v. Lesia Tsurenko 
4. Sorana Cirstea v. Ana Bogdan

Court 15 (18:00): 
1. Irina Falconi v. Cagla Buyukakcay 
2. Marton Fucsovics v. Nicolas Almagro 
3. Guilherme Clezar v. Marco Chiudinelli

 

Best of internet