Το μέλλον ανήκει στον Αναστασάκη

Ο Μιχάλης Αναστασάκης ήταν η ευχάριστη έκπληξη της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Άμστερνταμ.

Ο Χανιώτης πρωταθλητής της σφυροβολίας κατέλαβε την 4η θέση με βολή στα 75,89 μ., σε ένα αγώνισμα, στο οποίο ο νυν προπονητής του, Αλέξανδρος Παπαδημητρίου το 2002 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το μοναδικό που έχει η χώρα μας στο αγώνισμα.

Ο 21χρονος αθλητής, που ξεκίνησε τα πρώτα του βήματα υπό τις οδηγίες του Κωστή Παπαμαρκάκη πριν από λίγες εβδομάδες είχε κατακτήσει την πρώτη θέση στους Μεσογειακούς Αγώνες Νέων, με την μόνη πρώτη και μόνη έγκυρη βολή που είχε.

Ο Αναστασάκης στρέφει πλέον την προσοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Νικητής του αγώνα ήταν ο κορυφαίος αθλητής στον κόσμο Παβέλ Φάιντεκ με 80,93 μ. και ακολούθησαν οι Τιχόν (78,84 μ.) και Νοβίτσκι (77,53 μ.)