Ακαταμάχητος ο Μάρεϊ «τέλειωσε» τον Κύργιο!

Ο Άντι Μάρεϊ συνεχίζει ακάθεκτος στο δρόμο προς τον τελικό, χωρίς να έχει χάσει ούτε σετ και δύσκολα θα τον σταματήσει κανείς.

Ο Βρετανός επικράτησε 7-5, 6-1, 6-4 του Νικ Κύργιου σε 1 ώρα και 42 λεπτά και στον επόμενο γύρο θα μετρήσει τις δυνάμεις του κόντρα στον Τζο Γουίλφρεντ Τσόνγκα.

Το πρώτο σετ ήταν κλειστό, με τον Σκωτσέζο να κάνει το μπρέικ στο 12ο γκέιμ και να παίρνει προβάδισμα 1-0.

Η συνέχεια όμως ήθελα τον Ελληνοαυστραλό να χάνει εντελώς την αυτοσυγκέντρωση του και να παραδίδεται στην ανωτερότητα του αντιπάλου του.

Ο Τσόνγκα ο οποίος κατάφερε να βγει νικητής από τον μαραθώνιο των 5 σετ κόντρα στον Τζον Ίσνερ στο ματς του τρίτου γύρου, είχε «δωράκι» σήμερα από τη Θεά Τύχη, αφού αγωνίστηκε μόλις 24 λεπτά. Ο Ρισάρ Γκασκέ αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το ματς ενώ το σκορ ήταν 4-2, 40-0 υπέρ του Τσονγκά.

Tσονγκά και Μάρεϊ έχουν αναμετρηθεί 14 φορές, με τον Βρετανό να μετρά 12 νίκες, με τον Γάλλο να έχει κερδίσει τελευταία φορά το 2014 στο Masters του Καναδά.