Χαλαρά η Σερένα (gTV)

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Wimbledon η Σερένα Γουίλιαμς καθώς επικράτησε 2-0 σετ (6-2, 6-4) της Αμρα Σαντίκοβιτς. Επόμενη αντίπαλος η Κριστίνα ΜακΧέιλ.

Ο Αμερικανή ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου της στο All-England-Club και χρειάστηκε μόλις 75 λεπτά για να νικήσει την Σαντίκοβιτς. Το Νο1 του κόσμου έσωσε διπλό break point στο πρώτο κομμάτι του ματς και αφού έσπασε το σερβίς της αντιπάλου της πήρε το πρώτο σετ με 6-2. Στο δεύτερο η Σαντίκοβιτς μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να κάνει το break όμως η Σερένα επέστρεψε άμεσα και καθάρισε το σετ με 6-4. Στον δεύτερο γύρο θα παίξει με την Κριστίνα ΜακΧέιλ την οποία είχε αποκλείσει στην Ρώμη.

Η Ντομίνικα Τσιμπούλκοβα προκρίθηκε επίσης με νίκη σε βάρος της Λούσιτς-Μπαρόνι με 7-5, 6-3 και στην επόμενη φάση, θα παίξει με την Ντάρια Γκαβρίλοβα που άφησε εκτός την Γουάνγκ με 2-6, 6-3, 6-4.