Πρωταθλητές Ταμουρίδης και Τσαβαρή στην ατομική χρονομέτρηση

O Γιάννης Ταμουρίδης αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος 2016 στην ατομική χρονομέτρηση (44,8 χλμ.), με την Ελένη Τσαβαρή να κατακτά τον τίτλο στις γυναίκες.

Ο αθλητής του ΠΑΟΚ κατέκτησε το χρυσό, όπως και πέρυσι, στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου Ανδρών – Γυναικών, που γίνεται στην Σπάρτη.

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας Δρόμου Ανδρών – Γυναικών, διοργανώνεται από την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας, σε συνεργασία με τον Δήμο Ευρώτα, το Ν.Π.Δ.Δ. «Νικηφόρος Βρεττάκος» και τον ΓΑΣ Σκάλας.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (CCV Saint Germain) και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε o Γιώργος Μπούγλας (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας).

Σούλιος Ζήσης (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) 1:03.00,054

Αύριο Κυριακή (26.06) θα διεξαχθεί στις 09:00 ο αγώνας Αντοχής Ανδρών 171 χλμ. – ΣΚΑΛΑ ΛΑΚΩΝΙΑΣ
Η διαδρομή: προεκκίνηση Σκάλα (Πλατεία Πηγών) – ταμπέλα για Γραμμούσα / Γεράκι (εκκίνηση) – Περιστέρι – Γραμμούσα – Βροντομάς – δεξιά προς Γεράκι – Γεράκι – προς Αλεποχώρι – προς Μολάους –
αρχή στροφής αριστεράς προς Καρύτσα / Μάρι – προς Μάρι / Λεωνίδιο – Άγ. Δημήτριος – προς Αλεποχώρι – Αλεποχώρι – προς Γεράκι / Σπάρτη – τέλος στροφής (Εκκλησάκι) δεξιά προς Καρύτσα (24,2 χλμ.) – 5 στροφές

2016 ΠΑΝ ΔΡΟΜΟΥ_XΡΟΝΟΜ_ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ_2

Πρωταθλήτρια η Τσαβαρή

Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Ελένη-Μιχαλίτσα Τσαβαρή (24,4 χλμ.). Η αθλήτρια του ΠΣ Ρόδου Μεσόγειος κατέκτησε το χρυσό, αφήνοντας δεύτερη την Βαρβάρα Φασόη (ΑΟ Ολυμπιακός Περιστερίου) και τρίτη την Νάντια Συντζανάκη (ΠΟΧ Τάλως).

10. Σουρλαντζή Άννα (ΑΠΟ Κορωπίου) 40:00,967

Σήμερα Σάββατο (25.06) στις 17:00 θα διεξαχθεί ο αγώνας Αντοχής Γυναικών – 98,4 χλμ. – ΣΚΑΛΑ ΛΑΚΩΝΙΑΣ
Η διαδρομή: προεκκίνηση Σκάλα (Πλατεία Πηγών) – ταμπέλα για Γραμμούσα / Γεράκι (εκκίνηση) – Περιστέρι – Γραμμούσα – Βρονταμας – δεξιά προς Γεράκι – Γεράκι – προς Αλεποχώρι – προς Μολάους –
Για τερματισμό (μετά το κλείσιμο των στροφών): προς Γεράκι – Γεράκι – Βρονταμας – Γραμμούσα – Περιστέρι – Σκάλα.