Ελλάδα - Αυστραλία 10-5

Η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών νίκησε 10-5 την Αυστραλία και πέρασε ως πρώτη στον Α' όμιλο στον προημιτελικό του World League, που διεξάγεται στην πόλη Χουιζού της Κίνας.

Aντίπαλος της στον αυριανό (24/06) προημιτελικό που ξεκινάει στις 14:00, είναι η οικοδέσποινα Κίνα, η οποία κατετάγη στην τελευταία θέση του Β' ομίλου με 1 βαθμό.

Την πρωτιά του Β' Ομίλου κατέκτησαν οι Σέρβοι επίσης αήττητοι.

Στο πρώτο οκτάλεπτο το ματς φάνηκε να είναι ισορροπημένο, όμως στη δεύτερο περίοδο πήραν διαφορά δύο τερμάτων, σφραγίζοντας την νίκη ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο.

Για μία ακόμη φορά η εξαιρετική άμυνα ήταν το κλειδί της νίκης στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου.

Κορυφαίοι σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν οι Φουντούλης, Μουρίκης και Βλαχόπουλος που έβαλαν από δύο γκολ.

Οκτάλεπτα: 1-1, 3-1, 2-2, 4-1

Ελλάδα: Γεννηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Αφρουδάκης 1, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2.

Αυστραλία:Κάμπελ 2, Κότεριλ 2, Ρόουτς 1