Στην 14η θέση η Φίλιου στο Ευρωπαϊκό (vid)

Τη 14η θέση στο σύνθετο ατομικό πήρε η Βαρβάρα Φίλιου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής, που διεξάγεται στο Χολόν του Ισραήλ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια συγκέντρωσε 69,482 βαθμούς στο σύνολο (στεφάνι: 11η με 17,666, μπάλα: 15η με 17,475, κορύνες: 11η με 17,700, κορδέλα: 19η με 16,641 β.) και πήρε τη 14η θέση, σε μια διοργάνωση στην οποία συμμετείχαν οι 20 κορυφαίες αθλήτριες της Ευρώπης και αποτέλεσε πρόβα ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Γιάνα Κουντριάβτσεβα (76,082), μπροστά από την συμπατριώτισσά της Μαργαρίτα Μάμουν (75,632) και την Ουκρανή Γκάνα Ριζατντίνοβα (75,299).

Εξάλλου, στο ατομικό νεανίδων, η Κατερίνα Δερβίση τερμάτισε 9η στο σύνθετο ατομικό με 59,090 β., αφού συγκέντρωσε 15,216 β. στην μπάλα (22η) και 15,250 β. στις κορύνες (21η), ενώ η Έλενα Σκαλίμη-Παλλίδου πήρε 15,366 β. στην μπάλα (17η στο σύνολο, 3η αναπληρωματική μεταξύ των υποψηφίων φιναλίστ) και η Μυρτώ Αθανασουλάκη είχε 14,400 β. στις κορύνες (43η).
Στην ομαδική κατάταξη, η Εθνική νεανίδων κατέλαβε τη 17η θέση μεταξύ 36 χωρών, με 90,240 βαθμούς.

Η διοργάνωση ολοκληρώνεται αύριο (Κυριακή 19/06), χωρίς ελληνική συμμετοχή στους τελικούς οργάνων του ανσάμπλ γυναικών και του ατομικού νεανίδων.