Και ο Καλομοίρης στους Ολυμπιακούς

Και ο Καλομοίρης στους Ολυμπιακούς

Ο Μιχάλης Καλομοίρης είναι το 83o μέλος της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. 

Και ο Καλομοίρης στους Ολυμπιακούς

Ο 29χρονος δρομέας θα δώσει το παρών στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός εκμεταλλευόμενος ένα κριτήριο της IAAF που ισχύει εδώ και πέντε χρόνια και δίνει πρόκριση σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμια Πρωταθλήματα μέσω του μαραθωνίου, δίχως να χρειαστεί η επίτευξη του ορίου.  

Βάσει του κριτηρίου αυτού ισχύει η πρόκριση εάν ο αθλητής πλασαριστεί στην πρώτη 10αδα σε μαραθώνιους της σειράς «Gold Label». Στην κατηγορία αυτή εντάσσεται και ο μαραθώνιος της Ρώμης όπου το 2015 ο Καλομοίρης κατέκτησε την 8η θέση με χρόνο 2:29:30 που ήταν και ατομικό ρεκόρ.

Στίβος 22

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)

Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)

Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)

Αντώνης Μάστορας (ύψος)

Κώστας Μπανιώτης (ύψος)

Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)

Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)

Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)

Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)

Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)

Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)

Μιχάλης Καλομοίρης (μαραθώνιος)

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

Νίκος Σκαρβέλης (σφαίρα)

Αλεξία Πάππας (10.000)

Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ. βάδην)

Λίλη Αλεξούλη (μήκος)

Μίλτος Τεντόγλου (μήκος)

Κολύμβηση 12

Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)

Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)

Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)

Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μικτή ατομική)

Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)

Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)

Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Αννα Ντουντουνάκη (100μ. ύπτιο)

Απόστολος Χρήστου (100 ύπτιο)

Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)

Χρήστος Κατραντζής (4Χ100 ελεύθερο)

Συγχρονισμένη Κολύμβηση 2

Ντουέτο

Υδατοσφαίριση 13

Εθνική ομάδα των ανδρών

Ιστιοπλοΐα 7

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)

Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)

Παύλος Καγιαλής,

Παναγιώτης Μάντης (470)

Γιάννης Μιτάκης (Φιν)

Σοφία Μπεκατώρου - Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)

Σκοποβολή 2

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)

Ευθύμης Μίττας (σκητ)

Κωπηλασία 6

Κατερίνα Νικολαΐδου,

Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)

Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)

Γυμναστική 9

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)

Bλάσης Μάρας (ενόργανη)

Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)

Βάσω Μιλλούση (ενόργανη)

Εθνική ομάδα ανσάμπολ (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)

Ποδηλασία 3

Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)

Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία δρόμου)

(ορεινή ποδηλασία, μία θέση την οποία θα καταλάβουν ένας εκ των Ηλία και Αντωνιάδη)

Ξιφασκία 2

Βάσω Βουγιούκα

Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου

Επιτραπέζια Αντισφαίριση 1

Παναγιώτης Γκιώνης

Πάλη 1

Μαρία Περβολαράκη

Tζούντο 2

Ηλίας Ηλιάδης

Ρομάν Μουστόπουλος

 

Best of internet