Εως τον τρίτο γύρο ο Κύργιος!

Ο Ρισάρ Γκασκέ ανέκοψε την πορεία του Νικ Κύργιου στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός επικρατώντας με 6-2, 7-6 (7), 6-2.

Ο Γάλλος μπήκε δυνατά στον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα 5-1, ο Ελληνοαυστραλός μείωσε σε 5-2 παίρνοντας πίσω το ένα μπρέικ όμως ο πρώτο έκλεισε το πρώτο σετ χωρίς πρόβλημα.

Στο δεύτερο σετ ο Κύργιος παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος καταφέρνοντας μάλιστα να σώσει τρία μπρέικ πόιντς, έτσι οι δύο παίκτες οδηγήθηκαν στην διαδικασία του τάιμ μπρέικ, όπου ο Γκασκέ κατέκτησε το δεύτερο σετ με 9-7.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ ο Κύργιος παραιτημένος δεν προέβαλε καμία αντίσταση στον αντίπαλος του, ο οποίος έκλεισε το ματς με 3-0.

Επόμενος αντίπαλος του Γκασκέ θα είναι o Kει Νισικόρι, με τον οποίο έχουν αναμετρηθεί 8 φορές, με τον Γάλλο να μετρά 6 νίκες.

Ο Νισικόρι χρειάστηκε να δώσει πέντε σετ για να καταφέρει να κάμψει την αντίσταση του Φερνάντο Βερντάσκο με 6-3, 6-4, 3-6, 2-6, 6-4.

T Pironkova (BUL)-S Stephens (USA) (19)6-2, 6-1
 S Stosur (AUS) (21)-L Safarova (CZE) (11)6-3, 6-70, 7-5 G Muguruza Blanco (ESP) (4)-Y Wickmayer (BEL)6-3, 6-0
 S Halep (ROU) (6)-N Osaka (JPN)4-6, 6-2, 6-3
 I Begu (ROU) (25)-A Beck (GER)6-4, 2-6, 6-1