Giro-18o ετάπ: Νικητής ο Τρεντίν, η ώρα του Βαλβέρδε έφτασε!

Giro-18o ετάπ: Νικητής ο Τρεντίν, η ώρα του Βαλβέρδε έφτασε!

Ο Ματέο Τρεντίν κατέκτησε τη νίκη στο 18ο ετάπ του Γύρου Ιταλίας, ο οποίος ολοκληρώνεται την προσεχή  Κυριακή (29/05) με τον νικητή να κρίνεται στα δύο ετάπ ανάβασης που ακολουθούν. 

Giro-18o ετάπ: Νικητής ο Τρεντίν, η ώρα του Βαλβέρδε έφτασε!

Ο Ιταλός κάλυψε τα 244χλμ σε 5:25.34, αφήνοντας στα τελευταία 100 μέτρα πίσω του τους συμπατριώτες τους Μορένο Μόζερ και Τζανλούκα Μπραμπίλα.

Αυτή είναι η τέταρτη φετινή νίκη της Etixx - Quick-Step, με τον Τρεντίν να βάζει το όνομα του στην ξεχωριστή λίστα των αθλητών που έχουν τερματίσει πρώτοι στο Πινερόλο, ανάμεσα τους ο θρυλικός Φαούστο Κόπι. 

Τη ροζ φανέλα εξακολουθεί να φορά ο Στίβεν Κραουσβάικ, με τον νικητή να κρίνεται σε μεγάλο βαθμό στα δύο επόμενα ετάπ ανάβασης και την κόντρα των Βαλβέρδε και Νίμπαλι να κορυφώνεται. 

Σε ότι αφορά στο 19ο ετάπ, από το Πινερόλο στο Ρισούλ συνολικής απόστασης 162χλμ, περιλαμβάνει την πλέον ανάβαση στο Κόλε ντελ' Ανιέλοστα 2.744μ., ακολουθεί κατάβαση και τερματισμός στο Ρισούλ στα 1.862μ.

Η κατάταξη μετά το 18ο ετάπ

# Rider Name (Country) Team Result
1 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step 5:25:34  
2 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling    
3 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step    
4 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida 0:00:20  
5 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin 0:00:30  
6 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team    
7 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast 0:01:10  
8 Christian Knees (Ger) Team Sky 0:01:16  
9 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:24  
10 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team 0:04:28  
11 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team    
12 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast    
13 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team 0:05:07  
14 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team 0:05:23  
15 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling 0:05:40  

 

Η γενική κατάταξη μετά το 18ο ετάπ
# Rider Name (Country) Team Result
1 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo 73:50:37  
2 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge 0:03:00  
3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:03:23  
4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:04:43  
5 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:04:50  
6 Rafal Majka (Pol) Tinkoff Team 0:05:34  
7 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step 0:07:57  
8 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:08:53  
9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale 0:10:05  
10 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data 0:11:15

Best of internet