To «γύρισε» ο Τσονγκά και απέκλεισε τον Παγδατή (gTV)

Ο Τζο Γουίλφρεντ Τσόγνκα πέτυχε επική ανατροπή και κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός, επικρατώντας έπειτα από 3,5 ώρες με 6-7 (6), 3-6, 6-3, 6-2, 6-2 του Μάρκου Παγδατή.

Ο Παγδατής μπήκε δυνατά στο ματς καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα 2-0 σετ, όμως ο Γάλλος, που προκρίθηκε για 8η διαδοχική χρονιά στο γαλλικό Όπεν δεν σκέφτηκε καν να σηκώσει λευκή σημαία.

Στο τρίτο σετ ο Τσονγκά μπήκε μπροστά με 3-0 και δυσκολεύτηκε καθόλου να κάνει το 6-3.

Στο 4ο σετ ο Κύπριος προσπάθησε να αντιδράσει και με σταθερότητα κράτησε το σερβίς του έως το 5ο γκέιμ, όπου ο Γάλλος έκανε το μπρέικ και έφτασε εύκολα στο 6-2.

Στο 5ο και καθοριστικό σετ ο Τσονγκά, έχοντας και την αμέριστη συμπαράσταση του κοινού και με τα σημάδια κούρασης να είναι εμφανή στο παιχνίδι του Παγδατή προηγήθηκε 5-2 και στο σερβίς του έκλεισε το σετ, που του έδωσε τη νίκη.

Αντίπαλος του Τσόνγκα στον τρίτο γύρο θα είναι ο Έρνεστ Γκούλμπις, ο οποίος έχει φτάσει έως τα ημιτελικά της διοργάνωσης το 2014. Ο Λετονός που απέκλεισε τον Ζοάο Σόουζα με 6-2, 7-5, 6-3, έχει αναμετρηθεί στο παρελθόν 5 φορές με τον Γκούλμπις, εκ των οποίων έχει νικήσει τις 3.

F Lopez (ESP) (21)-V Estrella Burgos (DOM)6-3, 7-68, 6-3
D Ferrer (ESP) (11)-J Monaco (ARG) N Djokovic (SRB) (1)-S Darcis (BEL)7-5, 6-3, 6-4
A Bedene (GBR)-P Carreno-Busta (ESP)7-64, 6-3, 4-6, 5-7, 6-2
B Coric (CRO)-B Tomic (AUS) (20)3-6, 6-2, 7-64, 7-66
R Bautista-Agut (SPA) (14)-P Mathieu (FRA)7-65, 6-4, 6-1
D Goffin (BEL) (12)-C Berlocq (ARG)7-5, 6-1, 6-4
D Thiem (AUT) (13)-G Garcia-Lopez (ESP)7-5, 6-4, 7-63
N Almagro (ESP)-J Vesely (CZE)6-4, 6-4, 6-3
J Tsonga (FRA) (6)-M Baghdatis (CYP)6-76, 3-6, 6-3, 6-2, 6-2 E Gulbis (LAT)-J Sousa (POR) (26)6-2, 7-5, 6-3

Aπλό γυναικών

2ος γύρος

K Knapp (ITA) (5)-A Sevastova (LAT)6-3, 6-4
K Bertens (NED)-C Giorgi (ITA)6-4, 6-1
M Keys (USA) (15)-M Duque Marino (COL)6-3, 6-2
V Williams (USA) (9)-L Chirico (USA)6-2, 6-1 Y Putintseva (RUS)-A Petkovic (GER) (28)6-2, 6-2 J Goerges (GER)vsM Puig (PUE)
A Cornet (FRA)-T Maria (GER)6-3, 6-75, 6-4
T Bacsinszky (SUI) (8)-E Bouchard (CAN)6-4, 6-4 P Parmentier (FRA)-I Falconi (ECU)6-3, 6-1