Στη μνήμη του Φρέντι Σερπιέρη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Στη μνήμη του Φρέντι Σερπιέρη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Εις μνήμη του Φρέντυ Σερπιέρη, Επίτιμου Προέδρου της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας και Επίτιμου Α’ Αντιπροέδρου της Διεθνούς Ομοσπονδίας Ιππασίας, που έφυγε από τη ζωή στις 20 Απριλίου 2016, είναι αφιερωμένο το φετινό Πρωτάθλημα Ιππασίας, που θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο, από 2 έως και 5 Ιουνίου 2016. 

Στη μνήμη του Φρέντι Σερπιέρη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Το πρωτάθλημα ιππασίας περιλαμβάνει τα δύο ολυμπιακά αθλήματα, την υπερπήδηση εμποδίων και την ιππική δεξιοτεχνία. Τα εμπόδια, που αρχίζουν την Πέμπτη 2 Ιουνίου μετά το μεσημέρι θα πραγματοποιηθούν σε δύο ιπποδρόμια, το κεντρικό ολυμπιακό ιπποδρόμιο με χόρτο και το ιπποδρόμιο 90Χ90, ενώ το πρωτάθλημα του ντρεσάζ, που θα αρχίσει την Παρασκευή, 3 Ιουνίου θα διεξαχθεί στο ανοιχτό ιπποδρόμιο με άμμο.

Στο φετινό πρωτάθλημα αναμένεται ρεκόρ συμμετοχών, αφού θα λάβουν μέρος πάνω από 400 ζευγάρια ίππων ιππέων από όλη την Ελλάδα, που θα διεκδικήσουν τους τίτλους των πρωταθλητών και των δύο αθλημάτων στις κατηγορίες παίδων, εφήβων, νεαρών ιππέων και ενηλίκων.

Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος, τόσο στα εμπόδια όσο και στο ντρεσάζ, θα αρχίζει το πρωί μετά τις 9.00 και θα ολοκληρώνεται τόσο καθημερινά όσο και το Σαββατοκύριακο, μετά τις 18.00.  

Αυτή την Κυριακή, 29 Μαΐου στο κεντρικό ολυμπιακό ιπποδρόμιο του Ολυμπιακού Κέντρου Ιππασίας στο Μαρκόπουλο θα πραγματοποιηθεί ημερίδα προετοιμασίας για τους ιππείς και τα άλογα που θα πάρουν μέρος στο φετινό πρωτάθλημα. 

Η είσοδος στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο θα είναι ελεύθερη για το κοινό, ενώ το Σαββατοκύριακο θα υπάρχουν πολλές παράλληλες εκδηλώσεις για την οικογένεια με εκπαιδευτικά άλογα και πόνι για τα παιδιά.  

Χορηγοί και υποστηρικτές του πρωταθλήματος είναι η METKA, SHELL, PREMIU MARES, MYTHOS, KYVERNITIS travel, ISMAILOS, SUPERFAST FERRIES, HERTZ, ΚΤΗΜΑ Χάρις, Όμιλος ιατρικού, New Alert, ενώ χορηγός επικοινωνίας είναι το Star Channel. 

Το πρόγραμμα της υπερπήδησης εμποδίων έχει ως εξής: 
Πέμπτη, 2 Ιουνίου   

13:30    Κατηγορία Νεολέκτων Ίππων – 1ος γύρος - ύψος από 1.05μ. έως 1.20μ.
15:00     Κατηγορία Αμαζόνων – 1ος γύρος – ύψος 1.25μ.
17:00    Κατηγορία  Νεαρών Ιππέων – 1ος γύρος – ύψος 1.30μ.
    Κατηγορία Ενηλίκων – 1ος γύρος – ύψος 1.40μ.
18:30     Κατηγορία Εφήβων – 1ος γύρος – ύψος 1.30μ.

Παρασκευή, 3 Ιουνίου
09:00    Αγωνίσματα Ελεύθερης Συμμετοχής – ύψος από 1.05μ. έως 1.20μ.
14:00    Κατηγορία Αμαζόνων – 2ος & 3ος γύρος – ύψος 1.25μ.  
17:00    Κατηγορία Νεαρών Ιππέων – 2ος & 3ος γύρος – ύψος 1.35μ.
Κατηγορία Ενηλίκων – 2ος & 3ος γύρος – ύψος 1.45μ.
19:00    Κατηγορία Παίδων – 1ος γύρος – ύψος 1.15μ.

Σάββατο, 4 Ιουνίου   
10:00    Αγωνίσματα Ελεύθερης Συμμετοχής – ύψος από 1.05μ. έως 1.25μ.
13:30    Κατηγορία Νεολέκτων Ίππων – 2ος& 3ος  γύρος από 1.15μ. έως 1.30μ.
15:00    Κατηγορία Εφήβων – 2ος & 3ος γύρος – ύψος 1.30μ.
18:00    Κατηγορία Παίδων – 2ος & 3ος γύρος – ύψος 1.20μ.

Κυριακή, 5 Ιουνίου
10:00    Αγωνίσματα Ελεύθερης Συμμετοχής – ύψος από 1.10μ. έως 1.30μ.
12:00    Κατηγορία Αμαζόνων  Grand Prix – 4ος γύρος – ύψος 1.30μ. 
14:30    Κατηγορία Εφήβων Grand Prix – 4ος γύρος – ύψος 1.35μ.
16:00    Κατηγορία Παίδων Grand Prix  -4ος γύρος - ύψος 1.25μ.
17:30    Κατηγορία Νεαρών Ιππέων Grand Prix – 4ος γύρος –ύψος 1.40μ.
    Κατηγορία Ενηλίκων Grand Prix – 4ος γύρος – ύψος 1.50μ.

Το πρόγραμμα της ιππικής δεξιοτεχνίας έχει ως εξής: 
Παρασκευή, 3 Ιουνίου    
                               
Ώρα Έναρξης: 10.00                                                                  
Αγώνισμα Α6
Αγώνισμα Β6
Αγώνισμα Δα – 1ος γύρος Κατηγοριών Νέων Ιππέων & Ενηλίκων                                                                 
Αγώνισμα Γ4 – 1ος γύρος Κατηγορίας Εφήβων                                                 
Αγώνισμα Α3– 1ος γύρος Κατηγορίας Παίδων                                                 
                                                                   
Σάββατο, 4 Ιουνίου                                      
Ώρα Έναρξης: 10.00                                                                  
Αγώνισμα Β9                                      
Αγώνισμα Α4
Αγώνισμα Γ5 – 2ος γύρος Κατηγορίας Εφήβων          
Αγώνισμα Δε – 2ος γύρος Κατηγορίας Νέων Ιππέων
Αγώνισμα Δβ – 2ος γύρος Κατηγορίας Ενηλίκων    
Αγώνισμα Δββ

Κυριακή, 5 Ιουνίου             
Ώρα Έναρξης: 10.00                                                                  
Αγώνισμα Γ2
Αγώνισμα Grand Prix 
Αγώνισμα Α5 – Τελικός Κατηγορίας Παίδων    
Αγώνισμα Freestyle Εφήβων– Τελικός Κατηγορίας Εφήβων            
Αγώνισμα Freestyle Νέων Ιππέων – Τελικός Κατηγορίας Νέων Ιππέων             
Αγώνισμα Freestyle Ενηλίκων – Τελικός Κατηγορίας Ενηλίκων   
Αγώνισμα Ε
Αγωνίσματα Paradressage 
Αγωνίσματα Special Olympics

Best of internet