Τον πέμπτο τίτλο η Ρεμπούλη στα 10χλμ.

Η Ουρανία Ρεμπούλη (ΓΣ Νέων Λέρου) ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000μ, που διεξήχθη στο Ολυμπιονικών των Μεγάρων. Η Ουρανία Ρεμπούλη (ΓΣ Νέων Λέρου) απόλυτη κυρίαρχη στο αγώνισμα αφού μετρά 5 συνεχή πρωταθλήματα, κέρδισε την κούρσα τερματίζοντας σε 34:06:80.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία έχει το ολυμπιακό όριο στο μαραθώνιο και ο αγώνας της εντάσσονταν στα τεστ του προπονητικού της σχεδιασμού ενόψει του μεγάλου ραντεβού του καλοκαιριού, τερμάτισε σε 34:06:80 και κατέκτησε τον 5 σερί τίτλο.
Η άλλη πρωταθλήτρια του Μαραθωνίου και η δεύτερη που έχει το όριο για τον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών του Ρίο Σοφία Ρήγα (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) η οποία αγωνίστηκε κι αυτή στο σημερινό 10άρι και τερμάτισε δεύτερη στο πρωτάθλημα με επίδοση 35.11:54 ενώ τρίτη η Γκλόρια-Τζοβάνα Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) 36:56:30.
Στις νέες γυναίκες την πρώτη θέση κατλεβε η Ροδάνα Λαγωνίδου (ΓΑΣ Ιλισός ) 37:39:70, την δεύτερη η Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίαου) 37:41:28 και στην τρίτη θέση η Κωνσταντινοπούλου Βασιλική (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 38:08:93.
Στους άνδρες πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Χρήστος Καλλίας (ΑΟ Μυκόνου) 30.39.64. Δεύτερος ήταν ο Μάρκος Γκούρλιας (Εθνικός Αλεξ/λης) 30.42.51 και τρίτος Δήμος Μαγγίνας (ΠΑΟ) 30.4532.
Στην κατηγορία νέων ανδρών πρώτος κατατάχτηκε ο Μάρκος Γκούρλιας (και δεύτερος στη κατηγορία ανδρών) 30:42:51, 2ος ο Γιωργος Τασσης (ΑΕΚ) 31:40:63 ο οποίος πήρε και την πρώτη θέση στους εφήβους, τρίτος στους νέους ο Νίκολας Φράγκου (ΓΑΣ Ιλισός) 31:47:20.
Μετά τον Τάσση που πήρε την πρώτη θέση στους εφήβους τερμάτισαν στη δεύτερη θέση ο Κώστας Σταμούλης (ΓΕ Αρινίου) 32:10:05 και τρίτος ο Ντένις Γκιούρα (Εσπερος 2004) 32:41:09.