Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 13-11

Η δυναστεία συνεχίζεται για τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε 13-11 τη Βουλιαγμένη και κατέκτησε αήττητος τον 3ο διαδοχικό τίτλο πρωταθλήματος και 7ο συνολικά στην ιστορία της Α1 γυναικών.

Σε ένα ματς διαφήμιση για το γυναικείο πόλο, οι δύο ομάδες έκαναν κατάθεση ψυχής, με τον Ολυμπιακό να χαμογελά στο τέλος, πανηγυρίζοντας τον τίτλο.

Την ίδια στιγμή η Βουλιαγμένη έχει παράπονα από τη διαιτησία, τόσο για αποβολές που δεν της δόθηκαν, αλλά και τραβηγμένα σφυρίγματα, ειδικά εκείνο της Χριστίνας Τσουκαλά στο τελευταίο οκτάλεπτο, το οποίο σήμανε και την έξοδο της από το παιχνίδι (αποβλήθηκαν οι συνεργάτιδες της Αλεξίας Καμμένου, Λαρά και Λιόση με κόκκινη κάρτα, για έντονες διαμαρτυρίες).

Oι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, όχι όμως με διαφορά μεγαλύτερη του ενός γκολ.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου, άλλαξε εντελώς τις ισορροπίες του ματς, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων 8-10 με την Μαυρωτά. Η 17χρονη κόρη του, Γιώργου Μαυρωτά ήταν πραγματική αποκάλυψη, στη θέση της φουνταριστού πετυχαίνοντας δύο τέρματα.

Τη λύση έδωσε η Έμολο, η οποία έκανε το καλύτερο παιχνίδι του πρωταθλήματος σημειώνοντας συνολικά 4 γκολ. Η Ιταλίδα μείωσε 23'' πριν από τη λήξη του οκταλέπτου, μειώνοντας σε 9-10 και ξαναβάζοντας στο παιχνίδι τις «ερυθρόλευκες».

Στην τελευταία περίοδο, τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη, έχοντας στο πλευρό τους τον απίστευτο κόσμο του Ολυμπιακού, μπήκαν αποφασισμένες για τη νίκη και την σφράγισαν με την πάλαι ποτέ παίκτρια της Βουλιαγμένης, Αλεξάνδρα Ασημάκη.

Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 13-11