H κλήρωση των προκριματικών στο Ρίο

H κλήρωση των προκριματικών στο Ρίο

Με την κλήρωση των προκριματικών ομίλων, σε όλα τα αθλήματα της Γυμναστικής, ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο, στους οποίους θα συμμετάσχουν συνολικά εννιά Έλληνες εκπρόσωποι (δύο στην ενόργανη ανδρών, μία στην ενόργανη γυναικών, μία στο ατομικό της ρυθμικής, καθώς και η πενταμελής ομάδα του ανσάμπλ). 

H κλήρωση των προκριματικών στο Ρίο

Η κλήρωση έγινε το Σάββατο (07/05) στην Μπανγκόκ της Ταϊλάνδης, στο περιθώριο της συνεδρίασης του Συμβουλίου της Διεθνούς Ομοσπονδίας Γυμναστικής (FIG).

Στην ενόργανη ανδρών, ο προκριματικός θα γίνει το Σάββατο 6 Αυγούστου και οι Λευτέρης Πετρούνιας, Βλάσης Μάρας θα κληθούν να αγωνιστούν στον 1ο από τους 3 Ομίλους, νωρίς το πρωί στο Ρίο (16:30 - 19:00 ώρα Ελλάδας), στοιχείο που θεωρητικά δεν τους ευνοεί.
Αντίθετα, στην ενόργανη γυναικών, στον προκριματικό της Κυριακής 7 Αυγούστου η Ελληνίδα αθλήτρια (Βασιλική Μιλλούση ή Αργυρώ Αφράτη) θα συμμετάσχει στον 4ο από τους 5 Ομίλους (23:30 - 01:00 ώρα Ελλάδας), αφότου δηλαδή οι περισσότερες αντίπαλοί της θα έχουν ήδη αγωνιστεί.

Στο ατομικό της ρυθμικής, η Ελληνίδα εκπρόσωπος θα μπει 4η μεταξύ των 26 αθλητριών στο ταπί, στον προκριματικό της Παρασκευής 19 Αυγούστου (16:20 - 23:50 ώρα Ελλάδας). 
Τέλος, η Εθνική ομάδα ανσάμπλ θα αγωνιστεί 8η κατά σειρά μεταξύ των 14 χωρών, στον προκριματικό που θα γίνει το Σάββατο 20 Αυγούστου (16:00 - 19:50 ώρα Ελλάδας), μία ημέρα πριν από την ολοκλήρωση της διοργάνωσης. 

Το πρόγραμμα της Γυμναστικής στους Ολυμπιακούς Αγώνες (σε ώρες Ελλάδας):

ΕΝΟΡΓΑΝΗ

Σάββατο 6 Αυγούστου
16:30 - 03:00: Προκριματικός ανδρών

Κυριακή 7 Αυγούστου
15:45 - 04:00: Προκριματικός γυναικών

Δευτέρα 8 Αυγούστου
22:00 - 01:00: Τελικός ομαδικού ανδρών

Τρίτη 9 Αυγούστου
22:00 - 00:15: Τελικός ομαδικού γυναικών

Τετάρτη 10 Αυγούστου
22:00 - 00:45: Τελικός σύνθετου ατομικού ανδρών

Πέμπτη 11 Αυγούστου
22:00 - 00:10: Τελικός σύνθετου ατομικού γυναικών

Κυριακή 14 Αυγούστου
20:00 - 23:00: Τελικοί οργάνων, 1ο σκέλος (Άνδρες: Έδαφος, Πλάγιος ίππος, Γυναίκες: Άλμα, Ασύμμετροι ζυγοί)

Δευτέρα 15 Αυγούστου
20:00 - 22:15: Τελικοί οργάνων, 2ο σκέλος (Άνδρες: Κρίκοι, Άλμα, Γυναίκες: Δοκός ισορροπίας)

Τρίτη 16 Αυγούστου
20:00 - 22:15: Τελικοί οργάνων, 3ο σκέλος (Άνδρες: Δίζυγο, Μονόζυγο, Γυναίκες: Έδαφος)

ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ

Παρασκευή 12 Αυγούστου
20:00 - 21:25: Προκριματικός γυναικών
21:35 - 22:15: Τελικός γυναικών

Σάββατο 13 Αυγούστου
20:00 - 21:25: Προκριματικός ανδρών
21:35 - 22:15:Τελικός ανδρών

ΡΥΘΜΙΚΗ

Παρασκευή 19 Αυγούστου
16:20 - 23:50: Προκριματικός ατομικού

Σάββατο 20 Αυγούστου
16:00 - 19:50: Προκριματικός ανσάμπλ
21:20 - 23:50: Τελικός σύνθετου ατομικού

Κυριακή 21 Αυγούστου
17:00 - 18:45: Τελικός σύνθετου αγώνα ανσάμπλ

 

Best of internet