Πρεμιέρα με 9 μετάλλια στο Βαλκανικό!

Πρεμιέρα με 9 μετάλλια στο Βαλκανικό!

Με 9 μετάλλια ολοκληρώθηκε για τους Έλληνες κολυμβητές η πρώτη μέρα των Βαλκανικών Αγώνων Εφήβων-Νεανίδων, που διεξάγονται στο Βόλο. 

Πρεμιέρα με 9 μετάλλια στο Βαλκανικό!

 Οι αγώνες συνεχίζονται σήμερα στις 16:45 με την τελετή έναρξης ενώ στις 17:00 θα ξεκινήσει το αγωνιστικό πρόγραμμα.

Στην πρώτη αγωνιστική ενότητα της ημέρας, ξεχώρισε ο Νίκος Σοφιανίδης, που κατέκτησε 3 μετάλλια (χρυσό στα 50μ ύπτιο και 4Χ200 ελεύθερο, χάλκινο στα 50μ ελεύθερο),  το χρυσό μετάλλιο της σκυτάλης 4Χ200 ελεύθερο, αλλά και η 1η θέση της Ηλέκτρας Λεμπλ, στα 100μ πεταλούδα.

Εξαιρετικά ήταν τα έως τώρα αποτελέσματα  της Εθνικής μας ομάδας. Δύο χρυσά κατέκτησαν οι Νίκος Σοφιανίδης στα 50μ ύπτιο και Ηλέκτρα Λεμπλ στα 100μ πεταλούδα, τέσσερα ασημένια  οι Όλγα Ντάλλα στα 50μ ύπτιο, Άλκης Κυνηγάκης στα 100μ πεταλούδα, Κώστας Μερετσόλιας στα 200μ πρόσθιο και Ελένη Κοντογεώργου στα 200μ πρόσθιο, καθώς και δύο χάλκινα μετάλλια με τους Νίκο Μουζά στα 200μ πρόσθιο και Νίκο Σοφιανίδη στα 50μ ελεύθερο.

Επιπλέον, οι Έλληνες κολυμβητές είχαν πολύ καλή παρουσία και στα αγωνίσματα, στα οποία δεν ανέβηκαν στο βάθρο, με καλά πλασαρίσματα στην 8άδα. Συγκεκριμένα, στα 200μ πρόσθιο η Άννα- Μαρία Νάσιου ήταν 4η με 27.22, ενώ στα 50μ ελεύθερο η Δέσποινα Μαρκαντέ ήταν επίσης 4η με 27.22 και η Μελίνα Τροχαλάκη 7η με 27.70.

Πέμπτος ήταν ο Γιώργος Βελιάδης στα 100μ πεταλούδα με 56.77, ενώ στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία των κοριτσιών, η Δήμητρα Τζιώρα ήταν 8η με 1:06.71. Έκτος ήταν ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης στα 50μ ύπτιο με 27.85, ενώ η Μελίνα Τροχαλάκη ήταν 6η στα 50μ ελεύθερο με 32.43. Στη 10η θέση κατετάγη ο Στάθης Μάλαμας στα 50μ ελεύθερο με24.62. Τέλος, στα 800μ ελεύθερο η Παρασκευή Κρητικού ήταν 5η με 9:15.25 και η Ευαγγελία Καταραχιά 6η με 9:19.92.

Αναλυτικά:

Χρυσά μετάλλια

1ος  Νίκος Σοφιανίδης στα 50μ ύπτιο με 26.46

1η   Ηλέκτρα Λέμπλ στα 100μ πεταλούδα με 1:02.08

1οι  Γιώργος Βελιάδης, Γιάννης Στάμος, Παναγιώτης Ανδρουλιδάκης, Νίκος Σοφιανίδης στα 4Χ200 ελεύθερο με 7:37.28

Ασημένια μετάλλια

2η  Όλγα Ντάλλα στα 50μ ύπτιο με 30.78

2ος Άλκης Κυνηγάκης στα 100μ πεταλούδα με 55.94

2ος Κώστας Μερετσόλιας στα 200μ πρόσθιο με 2.21.10

2η Ελένη Κοντογεώργου στα 200μ πρόσθιο με 2:34.39

Χάλκινα μετάλλια

3ος Νίκος Σοφιανίδης στα 50μ ελεύθερο με 24.05

3ος Νίκος Μούζας στα 200μ πρόσθιο με 2:21.92

Best of internet