Χρυσά στο σπριντ του Athens Grand Prix Track

«Χρυσό» ήταν το ξεκίνημα για την Εθνική μας ομάδα, στο Athens Grand Prix Track και το Βαλκανικό Πρωτάθλημα που διεξάγονται παράλληλα, στο ΟΑΚΑ, στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο.     

Χρυσά στο σπριντ του Athens Grand Prix Track

Μια σπουδαία μέρα – πρεμιέρα για την ελληνική ποδηλασία, που όμως όπως ήταν φυσικό πραγματοποιήθηκε μέσα σε βαρύ κλίμα λόγω του θανάτου του 16χρονου αθλητή Σπύρου Ντόκου, στην μνήμη του οποίου η Ομοσπονδία αφιέρωσε τις επιτυχίες.  

Τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας της διοργάνωσης: 

Sprint – Άνδρες Elite – Ομαδικό  
1. Ελλάδα 1 (Καλογερόπουλος Ιωάννης, Μπρέτας Σωτήριος, Βολικάκης Ζαφείρης)
2. Κρόνος Νίκαιας (Σωτηρακόπουλος Ανάργυρος, Φαλιακάκης Ιωάννης, Παγώνης Νικόλαος)
3. Τουρκία (Unalan, Ozgur, Tityaki)
4. Βουλγαρία (Ninchev, Stanchev, Genov)
5. Ρουμανία (Babaita, Petrache, Crista), 6. Τάλως (Κορτσιδάκης Μιχαήλ, Πανυγηράκης Ιωάννης, Καλλιβρετάκης Δημήτριος)

Sprint – Έφηβοι – Ομαδικό  
1. Ελλάδα 1 (Δημητρόπουλος Βασίλειος, Κωνσταντούρας Κωνσταντίνος, Καπετανίδης Νικόλαος)
2. Βουλγαρία 
3. Αλβανία 

Sprint – Άνδρες – Ατομικό 
1. Μπρέτας Σωτήριος (Ελλάδα 1)
2. Αγγελίδης Στυλιανός (Σπαρτιατικός)
3. Βολικάκης Σωτήριος (Ελλάδα 1)
4. Σωτηρακόπουλος Ανάργυρος (Κρόνος Νίκαιας), 5. Ceci Francesco (Ιταλία), 6. Αντωνόπουλος Αναστάσιος (Ελλάδα 2)

Sprint – Έφηβοι – Ατομικό 
1. Δημητρόπουλος Βασίλειος (Ελλάδα 1)
2. Κωνσταντούρας Κωνσταντίνος (Ελλάδα 1)
3. Καπετανίδης Νικόλαος (Ελλάδα 1) 
4. Φριντζίλας Νικόλαος (Σπαρτιατικός), 5. Βορρές Γιώργος (Άκρατος), 6. Babaita Mihai (Ρουμανία)

Sprint – Γυναίκες – Ατομικό 
1. Andreott Maila (Bando – Ιταλία)
2. Moran Eimear (Sandrive - Ιρλανδία)
3. Vece Miriam (Valcar)
4. Πλέγκα-Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας), 5. Αθανασοπούλου Χριστίνα (ΑΕΚ)

Sprint – Νεάνιδες – Ατομικό 
1. Fidanza Martina (Eurotarget)
2. Mantzoni Gloria (Fiorini)
3. Μπέντα Άννα (Ελλάδα)
4. Βάσσου Άννα (Ελλάδα), 5. Pilani Alessia (Eurotarget)

Omnioum – Άνδρες (3 πρώτα αγωνίσματα)
1. Σούλιος Ζήσης (Ελλάδα 1)
2. Unalan Recep (Τουρκία)
3. Crista Daniel (Ρουμανία)
4. Κορτσιδάκης Μιχάλης (Τάλως), 5. Πανηγυράκης Ιωάννης (Τάλως), 6. Τσοπούλογλου Βασίλειος (Ελλάδα 1)

Omnioum – Έφηβοι (3 πρώτα αγωνίσματα)
1. Ozgur Batuman (Τουρκία)
2. Χρηστάκος Δημήτρης (Ελλάδα 1)
3. Tiryaki Oguzman (Τουρκία)
4. Λινάρδος Νικόλαος (Ελλάδα 1), 5. Φραντζίλας Νικόλαος (Σπαρτιατικός), 6. Bibaita Mihai (Ρουμανία)
  
 

Best of internet